خانه » بازرگانی » کاهش صادرات پسته و مغز پسته به آلمان در سال ۹۷
کاهش صادرات پسته و مغز پسته به آلمان در سال 97
کاهش صادرات پسته و مغز پسته به آلمان در سال ۹۷

کاهش صادرات پسته و مغز پسته به آلمان در سال ۹۷

در حالی که در سال ۱۳۹۶ به لحاظ ارزشی ۱۴۵ میلیون دلار پسته و مغز پسته به آلمان صادر شد اما صادرات آن در سال ۱۳۹۷ با ۹۵ میلیون دلار کاهش به ۵۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، در ۱۲ ماهه سال ۹۷ به لحاظ ارزشی ۵۵۶ هزار تن به ارزش هزار و ۱۲۸ میلیون دلار محصولات خشکبار از جمله پسته و مغز پسته، کشمش، خرما و …. صادر شده است.

همچنین در ۱۲ ماهه سال ۹۶ به لحاظ ارزشی ۵۲۱ هزار تن به ارزش هزار و ۷۱۱ میلیون دلار محصولات خشکبار صادر شد که مقایسه میزان صادرات محصولات خشکبار در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ نشان دهنده آن است که در مجموع صادرات این محصولات به لحاظ ارزشی ۳۱ درصد کاهش و به لحاظ وزنی ۷ درصد رشد داشته است.

این گزارش همچنین اطلاع می دهد که امارات، هند، آلمان، عراق، ترکیه، پاکستان و قزاقستان مقاصد عمده صادراتی محصولات خشکبار ایران  در سال های ۹۷ و ۹۶ بوده‌اند به طوری که میزان صادرات پسته و مغز پسته ایران به هر کدام از کشورهای هند و امارات ۵۹ میلیون بوده است.

لازم به ذکر است آلمان در سال ۹۶ در مجموع به لحاظ ارزشی ۱۴۵ میلیون دلار از محصول پسته و مغز پسته ایران را خریداری کرد که در سال ۹۷ صادرات پسته و مغز پسته ایران به شدت به این کشور کاهش یافت و ارزش صادراتی پسته و مغز پسته ایران به آلمان فقط ۵۰ میلیون دلار بوده است.

صادرات پسته و مغز پسته کاهش یافت

این کاهش ۹۵ میلیون دلار که معادل ۶۵ درصد می باشد به علت مشکل نقل و انتقال پول از طریق بانک های معتبر اروپایی، کمبود محصول و افزایش قیمت داخلی اتفاق افتاده است.

همچنین براساس این گزارش، ارزش صادراتی کشمش ایران به امارات در سال ۹۷ معادل ۲۷ میلیون دلار و ارزش صادراتی کشمش ایران به عراق در همین سال ۲۴ میلیون دلار بوده است.

گفتنی است ارزش واردات پسته و مغز پسته در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۶۸۶ میلیون دلار، کشمش ۱۵۰۶ میلیون دلار و خرما ۱۵۲۹ میلیون دلار بوده است.

همچنین بر اساس این گزارش اهم مشکلات توسعه صادرات محصولات خشکبار افزایش هزینه های صادرات شامل حمل و نقل، ضعف در سیستم های انبارداری و استفاده از روش‌های سنتی در تولید اعلام شده است.

پیش از این مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص اقدامات ویژه جهاد کشاورزی استان برای افزایش کیفیت محصولات استراتژیک استان از جمله پسته و زعفران، گفته بود: جهاد کشاورزی نگاه ویژه ای به محصول پسته دارد و در زمینه کیفی مشکلی وجود ندارد و پسته استان به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شود. در گذشته برخی از محصولات ارسالی به دلیل بار میکروبی بالا برگشت داده می شدند، اما در سال‌های اخیر به جهت کیفیت بالای محصولات، این مشکل حل شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد صورت می‌گیرد

نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد

طبق اظهارات سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت کشور، نیمی از میانگین صادرات ...