خانه » عمومی اقتصاد » جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تصمیمات آن
جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تصمیمات آن
جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تصمیمات آن

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تصمیمات آن

چهل و چهارمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روز شنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه و دیگر اعضای شورا تشکیل شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، در آغاز جلسه، با گرامیداشت یاد و مجاهدت های سردار شهید سلیمانی، از اعلام موضع معنادار و وحدت آفرین اقشار مختلف مردم در محکوم کردن جنایت دولت آمریکا قدردانی و بر ادامه راه استقامت در مسیر عزت و استقلال و پیشرفت کشور تاکید گردید.

در این جلسه، مهمترین مسائل و تحولات اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین رئیس کل بانک مرکزی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای حفظ ثبات و مدیریت بازار پول و ارز کشور، برنامه های در دست اجرای این بانک را برای تامین نیازهای واقعی مردم و واحدهای تولیدی تشریح کرد.

از طرفی وزیر امور اقتصادی و دارائی ضمن ارائه گزارشی از رشد ۱۱۰ درصدی حجم بازار سرمایه در سال جاری، اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار برای تامین ثبات و رشد متناسب با تولید کشور را برشمرد.

نتایج جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

شورای عالی با ارزیابی مثبت از حضور فعال صندوق تثبیت بازار سرمایه، اجرای کامل مصوبه قانونی مربوط به سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در این صندوق را مورد تاکید قرار داد.

در ادامه جلسه نیز بانک مرکزی، گزارشی از اجرای مصوبه قبلی شورای عالی در مورد چک های تضمینی بانکی در طول سال گذشته ارائه نمود شورا با توجه به آثار مثبت آن در افزایش شفافیت بانکی و مقابله با پولشوئی، که موجب شده است بیش از ۹۸ درصد چک های تضمینی صادر شده، توسط گیرندگان در فرصت معین وصول گردد؛ ضمن تاکید بر ضرورت تسریع در بررسی لایحه ارائه شده به مجلس، مصوبه قبلی را برای یک سال دیگر تمدید نمود.

همچنین سازمان برنامه و بودجه در ادامه پیشنهادهای خود برای اصلاح ساختاری بودجه، طرح مربوط به مولدسازی دارائی های دولت را ارائه نمود و پس از بحث و بررسی، ادامه بررسی ها در این مورد، به جلسه آینده موکول شد.

با تائید پیشنهاد دولت برای واریز ۲۰ درصد از منابع ناشی از نفت و فرآورده های آن به صندوق توسعه ملی، دولت مابه التفاوت ۱۶ درصدی باقی مانده تا سهم قانونی صندوق را بدهکار می شود که حدود ۱.۲ میلیارد دلار بدهی جدید در سال ۱۳۹۹ ایجاد خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال افزایش سود بانکی برای سپرده ها در سال آینده

احتمال افزایش سود بانکی برای سپرده ها در سال آینده

اصغر ابوالحسنی  رییس کمیته پولی و بانکی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بدهکاری بانک‌ها به ...