خانه » اخبار جهان » بهای نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی افزایش داشت
بهای نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی افزایش داشت
بهای نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی افزایش داشت

بهای نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی افزایش داشت

بهای نفت در معاملات جمعه بازار جهانی در پی اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سرلشکر قاسم سلیمانی در عراق که نگرانی ها نسبت به تنشها در خاورمیانه را برانگیخت، در بالاترین حد هفت ماه گذشته ایستاد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، مانیش راج، مدیرمالی شرکت ولاندرا انرژی به مارکت واچ بیان کرد: این نگرانی مطرح است که اقدام دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا بسیار تحریک آمیز بوده و ممکن است تبعات منفی داشته باشد. با این حال جهش ملایم قیمت وست تگزاس اینترمدیت نشان داد که فرضیه بازار بر این است که تنشها ادامه خواهد داشت و اختلالی در تولید نفت ایجاد نخواهد شد. اما اگر اختلالی در روند تولید روی دهد، قیمت وست تگزاس اینترمدیت به بالای ۷۰ دلار و نفت برنت به بالای ۸۰ دلار صعود خواهد کرد.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت در بازار نیویورک یک دلار و ۸۷ سنت معادل ۳.۱ درصد افزایش یافت و در ۶۳ دلار و پنج سنت در هر بشکه بسته شد که بالاترین قیمت از ۲۰ ماه مه بود و برای کل هفته حدود ۲.۲ درصد رشد داشت.

بهای معاملات آتی نفت برنت دو دلار و ۳۵ سنت معادل حدود ۳.۶ درصد افزایش داشت و در ۶۸ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه بسته شد که بالاترین حد از سپتامبر سال جاری است که تاسیسات نفتی عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته بود. نفت برنت برای کل هفته ۲.۶ درصد رشد داشت.

هلیما کرافت، مدیر استراتژی جهانی شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: اگر پنج سال پیش بود، نفت قطعا به بالای ۱۰۰ دلار صعود می کرد. با این حال رشد بی وقفه تولید آمریکا، تاثیر رویدادهای ژئوپلیتیکی بر بازار نفت را تعدیل کرده است.

بهای نفت در معاملات رشد داشت

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران اسلامی به همراه ابومهدی المهندس، معاون الحشد الشعبی در حمله هوایی تروریستی آمریکا در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. پنتاگون اعلام کرد دونالد ترامپ دستور این حمله تروریستی را صادر کرده بود.

مقامات عراقی به رویترز اعلام کردند تخلیه کارکنان آمریکایی روی فعالیت های نفتی، تولید یا صادرات این کشور که با تولید حدود ۴.۶۲ میلیون بشکه در روز، دومین عضو بزرگ اوپک است، تاثیر نخواهد گذاشت.

از طرفی سخنگوی شرکت BP که میدان نفتی بزرگ رومیله را در نزدیکی بصره اداره می کند، حاضر نشد در این باره اظهارنظر کند. رومیله تا آوریل حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است.

گروه انرژی ایتالیایی انی نیز اعلام کرد میدان نفتی زبیر که حدود ۴۷۵ هزار بشکه در روز نفت در سال ۲۰۱۸ تولید کرد، به فعالیت معمولش ادامه می دهد و این شرکت اوضاع را به دقت زیرنظر دارد.

آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که روز جمعه منتشر شد، نشان داد که ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۷ دسامبر به میزان ۱۱.۵ میلیون بشکه کاهش یافته است. تحلیلگران در نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس کاهش ذخایر به میزان ۳.۱ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند و موسسه امریکن پترولیوم سه شنبه گذشته اعلام کرده بود این ذخایر به میزان ۷.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

به گفته ولاندرا انرژی، با وجود این که اداره اطلاعات انرژی آمریکا افت هفتگی چشمگیر ذخایر نفت را اعلام کرد اما این کاهش به دلیل واردات کمتر نفت بوده است.

بر اساس گزارش مارکت واچ، آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین نشان داد میزان ذخایر بنزین ۳.۲ میلیون بشکه و ذخایر سوخت های تقطیری ۸.۸ میلیون بشکه رشد داشته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تصور ایجاد کف قیمت جدید برای نفت در پی صعود نفت برنت به ۶۰ دلار

تصور ایجاد کف قیمت جدید برای نفت در پی صعود نفت برنت به ۶۰ دلار

پیرو صعود نفت برنت به ۶۰ دلار در هر بشکه، ۱۰ روز پیش بالای این ...