خانه » عمومی اقتصاد » خروج ۷۰ درصد تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن و کاهش قیمت آن
خروج ۷۰ درصد تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن و کاهش قیمت آن
خروج ۷۰ درصد تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن و کاهش قیمت آن

خروج ۷۰ درصد تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن و کاهش قیمت آن

نایب رئیس اتحادیه املاک ضمن اشاره به خروج ۷۰درصد تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن یکی از دلایل کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن را ظرفیت بسیار پایین خریداران اعلام کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، حسام عقبایی ، در این باره گفت:‌ رکود حاکم بر بازار مسکن باعث شده تا تقاضاهای سرمایه ای از این بخش خارج شود.

وی در ادامه افزود: تا پیش از ورود بازار مسکن به دوره رکود غیرتورمی، ۸۰ درصد تقاضاها در این بخش سرمایه ای و فقط ۲۰ درصد مصرفی بود.

وی بیان کرد: این در حالی است که به دلیل افت شدید معاملات مسکن،‌ حدود ۷۰ درصد تقاضای سرمایه‌ژ ای از بازار مسکن خارج شده است.

تقاضای سرمایه ای مسکن

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: البته از ۲۰ درصد تقاضای مصرفی نیز هم‌اکنون حدود ۱۲ درصد به واسطه گرانی های یکسال اخیر، قدرت خرید در بازار مسکن را ندارند.

عقبایی همچنین گفت:‌ یکی از دلایل کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت مسکن در ماه های اخیر، ظرفیت بسیار بسیار پایین خریداران می باشد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیش از این با یادآوری اینکه  از ابتدای سال گذشته تا اواسط تیرماه امسال بازار مسکن درگیر رکود تورمی بود  به تسنیم گفته بود: افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت ها در بازه مورد اشاره به میزانی پیشرفت کرد که در نهایت باعث کاهش ۸۰ درصدی معاملات در تابستان امسال شد. اتفاقی که در ربع قرن اخیر در بازار مسکن ایران سابقه نداشته است.

وی ضمن بیان این که  قیمت واحدهای متراژ بالا حدود ۴۰ درصد در شهرهای بزرگ کاهش یافته است، بیان کرد: پیش بینی ما این بود که روند کاهش قیمت ها از نیمه دوم سال آغاز شود اما از اوایل شهریور امسال کاهش نرخ‌ها در بازار مسکن شروع شد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: در واحدهای مسکونی جنوب تهران شاهد کاهش حداقل ۳۰ درصد قیمت‌ ها بوده‌ایم؛ به‌ عنوان مثال قیمت واحدی که تا پیش از تیرماه ۷۵۰ میلیون تومان معامله می شد در حال حاضر به حدود ۵۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

عقبایی با تاکید بر این که روند نزولی قیمت‌ها در بازار مسکن به این مفهوم نیست که به نرخ واقعی مسکن رسیده ایم، افزود: در حال حاضر قیمت مسکن در حال نزدیک شدن به قیمت های واقعی است و  انتظار کاهش بیشتر نیز را در این بخش داریم.

همچنین آخرین وضعیت پروژه‌های شهر جدید پرند حاکی از آن است که تا کنون حدود ۷۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده و ۲۰ هزار واحد باقی مانده که عمدتا معطل نصبیات، انشعابات و زیرساخت‌ها می باشند. تعداد واحدها نیز که از ابتدا قرار بود ۹۶ هزار واحد باشد به دلیل نبود متقاضی به ۹۰ هزار کاهش یافته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

با وجود به رشد هر چند اندک معاملات خرید، فروش و اجاره مسکن در تابستان ...