خانه » عناوین خبری » صنعت پتروشیمی می تواند به رونق تولید کمک نماید
صنعت پتروشیمی می تواند به رونق تولید کمک نماید
صنعت پتروشیمی می تواند به رونق تولید کمک نماید

صنعت پتروشیمی می تواند به رونق تولید کمک نماید

در شرایط تحریمی که فروش نفت سخت شده است، ایجاد تسهیلات در صنعت پتروشیمی می تواند راهکار مناسبی برای رونق تولید در این صنعت و کم اثر کردن تحریم ها به شمار می رود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، همواره تولید نفت به مواد پایین دست و با ارزش افزوده بالا سبب شده که علاوه بر جلوگیری از خام فروشی، ارزآوری به داخل کشور نیز افزایش یابد. همچنین در شرایط تحریمی فعلی که فروش نفت با مشکل مواجه است، فروش محصولات پتروشیمی قادر هستند راه حل مناسبی برای این چالش باشند.

از سوی دیگر با وجود کاهش قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی همچنان نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی در کشور بالا می باشد که این امر سبب افت سودآوری این صنعت شده است.

در این رابطه محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از انجاکه در حال حاضر صنعت پتروشیمی یکی از ارزآورترین صنایع کشور محسوب می شود، رونق این بخش در شرایط فعلی می‌تواند تا حد زیادی در کم اثرکردن تحریم‌ها موثر باشد.

صنعت پتروشیمی و ضرورت ایجاد تسهیلات

وی در ادامه افزود: اما یکی از چالش های حال حاضر این صنعت، افت بهره وری، بالا بودن نرخ خوراک و کاهش سود واحدهای پتروشیمی است. از سوی دیگر در شرایط تحریم که فروش نفت به سختی همراه بوده و همچنین ذخیره سازی آن نیز محدود است، یکی از راه هکارهای موجود برای برون رفت از مشکل صنایع پتروشیمی و همچنین مازاد نفت خام، تشویق واحدهای پتروشیمی به تولید مواد با ارزش افزوده بالاتر از نفت خام است.

به گفته منصوری، در این شرایط می توان با دادن تخفیف در خوراک واحدهای پتروشیمی به ویژه خوراک مایع، از تولید محصولات پتروشیمی با ارزش حمایت شود که این محصولات ارزآوری مطلوبی نیز برای اقتصاد دارند.

از سویی دیگر در وضعیتی که به ناچار فروش نفت افت کرده است باید تلاش کنیم تا برداشت از چاه‌های نفت کاهش نیابد چراکه کاهش برداشت سبب افت فشار چاه و درنتیجه از بین رفتن ذخایر نفت و گاز می‌شود.

از این رو منطقی به نظر می‌رسد که مسئولین با دادن تخفیفات بیشتر در خصوص خوراک پتروشیمی‌ها ، هم به رونق تولید این واحدها کمک کنند و هم از کاهش تولید نفت جلوگیری شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی قابل رقابت و با مشوق برای بخش خصوصی

قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی قابل رقابت و با مشوق برای بخش خصوصی

بنا به اظهارات رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های ...