خانه » اخبار جهان » سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو و عرضه اولیه دو برابری آن
سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو و عرضه اولیه دو برابری آن
سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو و عرضه اولیه دو برابری آن

سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو و عرضه اولیه دو برابری آن

عربستان سعودی سرگرم بررسی دو برابر کردن سهامی است که قصد دارد در برنامه عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو به فروش برساند.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: خانواده سلطنتی سعودی و مشاورانش در حال بحث درباره عرضه حداکثر ۱۰ درصد از سهام سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو می باشند که دو برابر برنامه قبلی برای عرضه پنج درصد از سهام این شرکت خواهد بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، همچنین منبع آگاه به رویترز اظهار کرد که حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که به توقف بیش از نیمی از تولید نفت این کشور منجر شد، احتمالا به معنای آن خواهد بود که عربستان سعودی امسال سهام غول نفتی آرامکو را عرضه نخواهد کرد.

حملات به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص عربستان سعودی در ۱۴ سپتامبر سرمایه گذاران را مضطرب ساخته آن هم درست زمانی که عربستان سعودی طرح های عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را تسریع کرده بود.

تحلیلگران نیز بر این باورند که تشدید ریسک های امنیتی پس از این حملات و توانایی واقعی آرامکو برای احیای تولید از دست رفته، ممکن است ارزش سهام این شرکت را در چنین شرایطی تضعیف کند.

سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو و حوادث اخیر

بر اساس اعلام یکی از این منابع آگاه، علاوه بر احیای کامل تولید نفت، آرامکوی سعودی اکنون به اعتمادسازی در میان سرمایه گذاری احتمالی خود نیاز دارد. عربستان سعودی مدعی است که تولید نفت این کشور تا پایان سپتامبر احیا خواهد شد.

پیش از این حملات، آرامکو این کشور اعلام کرده بود آماده است سهام خود را در بازارهای بین‌المللی علاوه بر بازار داخلی عرضه نماید.

مدیران ارشد آرامکو تاکید کرده اند که تصمیم گیری درباره مکان عرضه سهام این شرکت بر عهده تنها سهامدار آن خواهد بود که دولت عربستان سعودی می باشد.

حتی پس از حملات هوایی، امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو مدعی شد ما اعلام کرده‌ایم که آماده عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو پس از تصمیم گیری سهامدارمان هستیم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آرامکو پیش از این حملات اعلام کرده بود ممکن است سهام این شرکت را تا نوامبر سال ۲۰۱۹ در بازار داخلی عربستان سعودی عرضه کند. به نظر می‌رسد پس از حملات هوایی، سرمایه گذاران بین‌المللی و تحلیلگران ریسک اختلال عرضه را در ارزش گذاری و برند آرامکو لحاظ کرده‌اند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس پیش از آغاز هفتادوچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره احتمال برگزاری نشست درباره حملات اخیر به تأسیسات نفتی آرامکو در شورای امنیت، گفته بود: نمی‌توان هیچ چیزی را بعید دانست، اعضای شورای امنیت مانند همه اعضای سازمان ملل می‌توانند ابتکار عملی را در راستای برگزاری نشست اضطراری این شورای درباره موضوعات مختلف ارائه دهند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*