خانه » بورس،ارز، سکه » معاملات بازار سهام در روز جاری منتهی به افت شاخص کل شد
معاملات بازار سهام در روز جاری منتهی به افت شاخص کل شد
معاملات بازار سهام در روز جاری منتهی به افت شاخص کل شد

معاملات بازار سهام در روز جاری منتهی به افت شاخص کل شد

معاملات بازار سهام در روز جاری به شکلی پایان یافت که شاخص کل، بر خلاف شش روز گذشته افت قابل توجهی داشت. دراین میان گفتنی است، نمادهای خودرویی‌ و بانک ها بیشترین حجم نقدینگی را به خود دیدند.

معاملات بازار سهام در دومین روز از هفته جاری به شکل متفاوتی ادامه یافت. شاخص کل بورس تهران که طی شش روز متوالی صعودی بود و قله‌ ۳۰۰ هزار واحد را فتح کرد، امروز با عقب نشینی همراه شد ودر پی فشار عمومی فروش بیش از ۲هزار واحد افت را پشت سر گذاشت.

تمایل معامله گران برای برای ذخیره سود کسب شده پیش از این را می توان دلیل اصلی رویداد دانست. البته در مقابل، قیمت در سهم هایی با اندازه کوچک‌تر ، سرعت بیشتری به خود گرفت و باعث شد شاخص هم وزن موقعیت پیشتاز خود را در مقایسه با نماگر کل حفظ کند.

معاملات بازار سهام و افت بازار

از طرفی برخی تحلیگران معتقدند، چنین رشدهایی که از مدار سودآوری به سمت سناریوپردازی های غیرواقع‌بینانه سوق یافته، می تواند واکنش های هیجانی معکوسی را پی داشته باشد و اثرات سوء خود را در قالب رکود معاملاتی در بلندمدت به بازار سهام تحمیل کند.

از طرفی معاملات برخی از سهم ها همچنان به شکل منطقی در حال پیگیری و چندان توجهی به وقوع اتفاقات حاشیه ای بازار ندارند.

در عین حال، ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر نقش ایران در حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان هم در جو روانی بازار بی تاثیر نبود. اما نکته جالب این بود که در بین صنایع کالایی، پالایشی ها با تصور افزایش قیمت نفت از محل اختلال در تاسیسات بزرگترین صادرکننده نفت دنیا مسیر صعودی خود را حفظ کردند.

از نکات مهم می توان به ورود بالای نقدینگی به سهام خودرویی و بانکی اشاره کرد که همچنان گوی سبقت را در جذب منابع خرد و رشد قیمت از دیگر گروه ها، به‌ویژه کالایی‌های سودآور، ربوده اند و در حمایت از شاخص هم وزن برای ارتقا به محدوده مثبت نقش موثری ایفا کردند.

در پایان لازم به ذکر است شاخص کل بورس با افت دو هزارو ۶۴ واحد به ارتفاع ۳۰۲هزار واحدی سقوط کرد در مقابل  شاخص کل هم‌وزن هم (۰٫۰۶) درصد رشد همراه شد. همچنین ارزش معاملات امروز ۲ هزارو ۳۰۶ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد، ۲هزارو ۱۷۹ میلیارد تومان به ثبت رسید.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*