خانه » عمومی اقتصاد » بازار مسکن تهران در پنج ماهه نخست سال جاری چه وضعیتی داشته است؟
بازار مسکن تهران در پنج ماهه نخست سال جاری چه وضعیتی داشته است؟
بازار مسکن تهران در پنج ماهه نخست سال جاری چه وضعیتی داشته است؟

بازار مسکن تهران در پنج ماهه نخست سال جاری چه وضعیتی داشته است؟

بررسی بازار مسکن تهران در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد تعداد معاملات مسکن در این مدت کاهش ۵۴.۹ درصدی و قیمت مسکن افزایش ۹۸.۲ درصدی داشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بازار مسکن از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه به جز اردیبهشت ماه که تعداد معاملات به ۱۲ هزار فقره رسید، روند کاهشی داشته است. به نحوی که در فروردین ماه امسال ۳ هزار و ۴۹۳ فقره، اردیبهشت ۱۲ هزار و ۳۱۷ معامله، خرداد ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله مسکن، تیرماه ۴ هزار و ۸۹۸ مبایعه نامه و مرداد ماه ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسکن ثبت شد که مجموعا به ۳۰ هزار و ۲۰۱ فقره مبایعه نامه می رسد.

این آمار نشان دهنده آن است که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در هر ۳ ماه بهار امسال نسبت به ماه های فروردین تا خرداد پارسال،  افزایش بالای ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. در ماه های تیر و مرداد امسال نسبت به ماه های تیر و مرداد پارسال، میزان افزایش کمتر از ۱۰۰ درصد بوده است.

علیرغم این موارد میزان افزایش ماه به ماه متوسط قیمت مسکن در سال جاری، روند بسیار کندی داشته و نهایتا در مرداد امسال برای نخستین بار شاهد کاهش قیمت نسبت به تیر ماه ۹۸ بوده ایم. به نحوی که فروردین امسال نسبت به اسفند سال قبل رشد ۳.۷ درصدی، در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال رشد ۱۱.۴ درصدی، در خرداد نسبت به اردیبهشت رشد ۵.۴ درصدی، در تیر ماه نسبت به خرداد رشد ۱.۴ درصدی و در مرداد نسبت به تیر ماه کاهش ۳.۱ درصدی میانگین قیمت ثبت شده است.

بازار مسکن تهران از دید آمار

میانگین قیمت مسکن در ۵ ماهه اول پارسال  ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ تومان در هر متر مربع بود در حالی که این شاخص برای پنج ماه ابتدای امسال ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع بوده است که از رشد ۹۸.۲ درصدی حکایت دارد.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (۵ ماهه اول سال ۹۷) ۶۶ هزار و ۹۰۲ فقره معامله مسکن به امضا رسید. با این حساب، تعداد معاملات مسکن در پنج ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۴.۹ درصد کاهش داشته است.

در زمینه سرمایه گذاری در بازار مسکن تهران نیز آمار ثبت شده نشان داد ارزش ریالی این بازار در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد کاهش یافته است.

ارزش ریالی مبایعه نامه های امضا شده در ماه های فروردین تا مرداد سال ۹۷ معادل ۳۷ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بود که این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال جاری به رقم ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

به عبارتی ارزش معاملات مسکن در ۵ ماهه امسال در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۲.۵ درصدی داشته است.

در بخش صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران نیز تمام ماه های بهار و تیر ماه امسال نسبت به ۴ ماهه نخست سال گذشته کاهش داشته به نحوی که در فاصله ماه های فروردین تا تیر ماه پارسال ۲۷ هزار و ۶۲۶ فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود اما در مدت مشابه امسال این رقم به ۲۱ هزار و ۸۲۲ فقره کاهش یافته است که از کاهش  ۲۱ درصدی حکایت دارد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

بازگشت رکود به بازار مسکن با وجود پیش‌بینی‌های کارشناسان مبنی بر رونق

با وجود به رشد هر چند اندک معاملات خرید، فروش و اجاره مسکن در تابستان ...