خانه » بازرگانی » واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور مشکلی برای صنعت نساجی
واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور مشکلی برای صنعت نساجی
واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور مشکلی برای صنعت نساجی

واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور مشکلی برای صنعت نساجی

عضو انجمن صنایع نساجی ضمن اشاره به واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور، بیان داشت: این واردات صنعت نساجی داخل را فلج خواهد کرد.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، احد کرمانی با اشاره به واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور، اظهار داشت: توزیع نخ‌های وارداتی در بازار در حال انجام است و با این واردات، کارخانه‌های ریسندگی دچار تعطیلی خواهند شد.

وی در ادامه بیان کرد: ۹۵ کارخانه ریسندگی در کشور وجود دارد که ۳۰ درصد آنها تعطیل شده اند و بقیه نیز با ظرفیت متوسط ۷۰ درصدی در حال فعالیت می باشند.

عضو انجمن صنایع نساجی تصریح کرد: واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی به کشور باعث شده تا نخ تولیدی در کارخانه‌های داخلی روانه انبار شود و مصرفی در کشور نداشته باشد.

کرمانی ضمن بیان اینکه نیاز کشور به نخ ریسندگی در طول سال بیشتر از ۲۰۰ هزار تن نیست، افزود: هر چقدر نخ توسط تولیدکننده‌های داخلی به تولید برسد در انبارها خواهد ماند و خریدار ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان صادرات نخ تولید داخل وجود ندارد نیز گفت: صادرات این نخ‌ها امکان‌پذیر نیست، قبلاً به عراق صادرات داشتیم ولی حدود یک سال است که این کشور تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا خریدی از ایران نمی‌کند.

واردات ۱۸۰ هزار تن نخ ریسندگی صنعت نساجی را فلج می‌کند

عضو انجمن صنایع نساجی با اشاره به اینکه نخ‌های وارداتی عمدتاً پنبه‌ای هستند، اظهار داشت: این نخ‌ها تولید هند، چین و ازبکستان هستند که بابت هر کیلو از آن ۲٫۵ تا ۳ دلار پرداخت شده است.

وی در مقایسه قیمت تمام‌شده تولید نخ‌های وارداتی با نخ‌های تولید داخل نیز گفت: قیمت تمام‌شده نخ‌های داخلی مقداری بالاتر از نخ‌های وارداتی است که علت آن نیز به تخفیف ۲۰ درصدی نرخ پنبه برای ریسنده‌های ازبکستان بر می‌گردد.

وی اظهار داشت: تنها جوابی که به ما دادند این بود که احتمالا اشتباهی در واردات این نخ‌ها رخ داده است.

کرمانی در پاسخ به این سوال که آیا در این مورد مذاکره‌ای با وزارت صنعت و دستگاه‌های مرتبط داشته‌اید نیز گفت: جلساتی با مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معاون وزیر صنعت و همچنین مسئولان انجمن نساجی داشتیم، ولی اتفاق خاصی نیفتاد.

به گفته کرمانی، در سال‌های گذشته نه واردات نخ به کشور صورت می‌گرفت و نه واردات پارچه، ولی امسال به یکباره شاهد واردات حجم بالایی از نخ‌های ریسندگی هستیم.

کرمانی در انتها تاکید کرد: این حجم واردات باعث می‌شود طی یکی، دو ماه آینده ۲۰ درصد کارخانه‌های ریسندگی کشور تعطیل شوند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

گزارش عملکرد وزارت صنعت ، معدن و تجارت در 11 ماه سال گذشته

گزارش عملکرد وزارت صنعت ، معدن و تجارت در ۱۱ ماه سال گذشته

افزایش صدور مجوزهای صنعتی، صنفی و معدنی و اشتغالزایی در یازده ماهه سال گذشته در ...