خانه » اخبار جهان » درخواست سناتور آمریکایی برای دیدار ظریف و ترامپ
درخواست سناتور آمریکایی برای دیدار ظریف و ترامپ
درخواست سناتور آمریکایی برای دیدار ظریف و ترامپ

درخواست سناتور آمریکایی برای دیدار ظریف و ترامپ

علی شمخانی و علی ربیعی نسبت به درخواست سناتور آمریکایی برای دیدار ظریف و ترامپ واکنش نشان دادند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، تقریبا مشخص شده یکی از دلایل مهم تحریم ظریف، جواب رد او به پیشنهاد سناتور آمریکایی برای گفت‌و‌گوی رو‌در‌رو با ترامپ در کاخ سفید بوده است. علی شمخانی دبیرشورای امنیت ملی در یادداشتی نسبت به این ماجرا واکنش نشان داد و همزمان علی ربیعی هم در مورد برخی زوایای این تصمیم ظریف صحبت کرد.

جماران یادداشت دریابان علی شمخانی، نماینده رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص شکست راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را منتشر کرده. در این یادداشت آمده است:

یک: ترامپ با خروج از برجام و اتخاذ راهبرد فشار حداکثری علیه ایران، تلاش کرد با تحقیر رقبای داخلی خود و جامعه بین‌المللی به همگان اثبات کند که او فردی متفاوت بوده و با پیگیری روش های ابتکاری خود؟؟؟

دو: راهبرد فشار حداکثری با تمرکز بر تضعیف پایه‌های اصلی قدرت جمهوری اسلامی ایران یعنی رهبری،مردم، سپاه و دستگاه دیپلماسی طراحی گردید و ابزار تحریم به عنوان کم هزینه‌ترین اقدام برای ضربه زدن به مبانی اقتدار ایرانمورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سه: واکنش سرد و مقابله جویانه مردم و تثبیت روزافزون شرایط اقتصادی کشور، افزایش تحرک موثر منطقه ای و بین المللی و مواضع قاطع و غیر قابل خدشه رهبر معظم انقلاب، ضمن مایوس سازی ترامپ از مسیر آغاز شده، فشارهای داخلی رقبا و جامعه بین‌الملل را بر وی به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش داد.

چهار: تحریم وزیر محترم امورخارجه ایران پس از مخالفت با پیشنهاد ترامپ برای گفت‌وگوی حضوری با ایشان، نشان داد که قطار «فشار حداکثری» در «ایستگاه ناکامی» متوقف شده و سرنشینان آن چاره‌ای جز تغییر ریل به سمت اجرای تعهدات و احترام به حقوق قانونی جمهوری اسلامی ایران ندارند.

واکنش به درخواست سناتور آمریکایی

پنج: دیپلماسی فعال و موثر جمهوری اسلامی ایران تحریم پذیر نیست و ترامپ و هیچ‌یک از همپیمانان او نمی‌توانند مانع انعکاس صدای رسا و حقانیت ایران به جهانیان شوند.

شش: ربیعی: قائل به مذاکره برای گرفتن عکس یادگاری نیستیم

سخنگوی دولت نیز در نشست خبری خود با یادآوری اینکه ظریف برخلاف سخنان ترامپ، مورد اعتماد نظام و رهبری است، بیان کرد آمریکایی‌ها با تحریم ظریف خود را از مذاکره محروم کردند. سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره درخواست سناتور آمریکایی از ظریف برای دیدار با ترامپ در کاخ سفید، گفت که بگذارید جزئیات این دیدار را خود آقای ظریف که فردا نشست مطبوعاتی خواهند داشت، بیان کنند.

وی ضمن بیان اینکه بدون پیش شرط‌های گفته شده مبنی بر قطع تروریسم اقتصادی در هیچ کجا مذاکره‌ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت، گفت: این نخستین بار نیست که ترامپ، ایران را دعوت به مذاکره کرده است، اما ما قائل به مذاکره برای گرفتن عکس یادگاری نیستیم. هیچ تضمینی وجود ندارد که با آمریکا مذاکره‌ای انجام شود و کاخ سفید باز هم از دیدگاه خودش بر نگردد.

ربیع همچنین افزود: این نوع مذاکره چه از طرف ظریف و چه هر فرد دیگری که فقط برای دیده شدن است، قابل قبول نیست. اگر آمریکایی‌ها به دنبال مسائل داخلی خودشان چون انتخابات و چشم و هم چشمی‌های داخلی هستند، ما اسیر آن‌ها نخواهیم شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ایجاد اشتغال ، رفع فقر و ساماندهی صندوق های بازنشستگی در سال 96

ایجاد اشتغال ، رفع فقر و ساماندهی صندوق های بازنشستگی در سال ۹۶

بنا بر اظهارات علی ربیعی در تشریح برنامه های  ۱۰۰روزه عملکرد وزارت کار، با تدابیر ...