خانه » اخبار جهان » سناتور آمریکایی ،ایران را با گروه های تروریستی مثل القاعده و داعش نمی‌داند
سناتور آمریکایی ،ایران را با گروه های تروریستی مثل القاعده و داعش نمی‌داند
سناتور آمریکایی ،ایران را با گروه های تروریستی مثل القاعده و داعش نمی‌داند

سناتور آمریکایی ،ایران را با گروه های تروریستی مثل القاعده و داعش نمی‌داند

سناتور آمریکایی ضمن بیان اینکه نمی توان ایران را با گروه های تروریستی مثل القاعده و داعش مرتبط دانست، بیان داشت: خروج آمریکا از برجام باعث کاهش توان اجماع سازی واشنگتن در جهان شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، کریس کونز عضو دمکرات مجلس سنای آمریکا چهارشنبه شب در پیامی توئیتری از کنگره این کشور خواست از جنگ افروزی دولت دونالد ترامپ علیه ایران با استفاده از قانونی که متاثر از حوادث ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تصویب شده، جلوگیری نماید.

کونز همچنین ضمن اشاره به اینکه پس از سال ۲۰۰۱ قدرت فراوانی برای استفاده از نیروی نظامی در اختیار دولت های آمریکا از هر دو حزب قرار گرفته، اظهار کرد: کنگره باید اطمینان حاصل کند که قوه مجریه پیش از تعمیم این اختیارات و جنگ افروزی در جغرافیای جدید، از قوه مقننه مجوز دریافت می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه قانونی که کنگره در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ در ارتباط با اختیارات دفاعی قوه مجریه تصویب کرده، اجازه جنگ با ایران را نمی دهد، تاکید کرد: فکر نمی کنم بتوان ایران را به القاعده، داعش یا گروه های تروریستی دیگر که در آن قانون شناسایی شده اند، مرتبط دانست.

سناتور آمریکایی مخالف اقدامات ترامپ

این سناتور آمریکایی همچنین با این ادعا که پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فعالیت های منطقه ای ایران افزایش پیدا کرده، اذعان کرد که این اقدام دولت ترامپ باعث تضعیف توان اجماع سازی واشنگتن در میان متحدان خود شده است.

آمریکا پس از خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته با دستور ترامپ، تحریم های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگردانده و در عین حال همراهی متحدان اروپایی خود را در مساله ایران از دست داده است.

آلمان، انگلیس و فرانسه به عنوان سه طرف اروپایی برجام خروج آمریکا از این توافق را که برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام گرفت، محکوم کرده و تحریم های واشنگتن علیه ایران را غیرقانونی دانستند.

دولت ترامپ پس از ناامیدی از همراهی کشورهای دیگر با واشنگتن برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، به بهانه های مختلف تلاش کرده تا تنش ها در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس را افزایش دهد.

محمدجواد ظریف نیز در این باره گفته است: دولت آمریکا به رغم سرمایه گذاری کل دنیا برای انعقاد موافقت نامه هسته‌ای، در صدد است تا آن را به ورطه شکست بکشاند. آمریکایی ها در روند محقق ساختن این هدف خود نه تنها قطعنامه های مربوط به شورای امنیت را نقض کرده‌اند، بلکه به روشی ملامت آمیز آنانی را که بر آن بوده‌اند تا به موافقت نامه مزبور وفادار مانده و آن را رعایت کنند، تحریم کرده‌اند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ساز و کار مالی انتقال پول با ایران همزمان با آغاز تحریم های آمریکا در ۱۳ آبان

ساز و کار مالی انتقال پول با ایران همزمان با آغاز تحریم های آمریکا در ۱۳ آبان

نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس اظهار کرد: بر اساس گزارشی که وزیر امور خارجه ارائه ...