خانه » بورس،ارز، سکه » بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی ایجاد شده است
بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی ایجاد شده است
بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی ایجاد شده است

بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی ایجاد شده است

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی مدعی شد: بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی ایجاد شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، شهرام مرصعی درباره علت نوسانات شدید قیمت طلا در چند روز اخیر اظهار کرد: قیمت طلا در کشور تابع دو فاکتور، قیمت جهانی طلا و قیمت مبادله ارز در داخل کشور می باشد که این دو عامل سبب محاسبه قیمت طلا در داخل کشور شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر قیمت جهانی طلا، به دلیل تنش های سیاسی تا حدودی افزایش پیدا کرده است و نوسانات بازار طلا و ارز اتفاق افتاده و قیمت ها در هفته گذشته دچار نزول و سپس از هفته گذشته تاکنون مجداد به قیمت های بیست روز قبل خود بازگشته است.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی اعلام کرد: طبیعتا هرچقدر ناامنی های محیطی افزایش یافته، تاثیر خود را در قیمت‌ها مخصوصا برابری ارز و قیمت طلا نشان خواهد داد، بنابراین صعود قیمت طلا عجیب نیست و انتظار این موضوع وجود داشت.

مرصعی در خصوص تاثیر سیاست های بانک مرکزی در قیمت طلا نیز توضیح داد: هرکدام از بزرگواران که ریاست بانک مرکزی را بر عهده می گیرند، یکسری سیاست های شخصی را برای سیاست های پولی کشور برنامه ریزی می‌کنند و متاسفانه در نهایت شاهد آن خواهید بود که پاسخ مطلوب اخذ نمی‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بعضی از سیاست گذاری ها به صورت تاکتیکی عمل کرده و به صورت کوتاه مدت تاثیر خود را نشان می دهند ولی در بلند مدت چیزی جز حرکت سینوسی رو به بالا و گاهی ملایم تر نشان داده نمی شود.

نوسانات بازار طلا و ارز عمدی بوده است؟

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی تصریح کرد: تمام این اتفاقات متاثر از سیاست های کلان کشور همچون سیاست های پولی و مالی است؛ مسئول سیاست های پولی بانک مرکزی است و قاعده موضوع به این شکل است که باید به صورت مستقل عمل کند و نباید تابع سیاست های مالی دولت باشد.

وی در ادامه بیان کرد: به عقیده بنده دلیل مشخص و معلوم عدم مطلوبیت این سیاست گذاری‌ها، عدم استقلال سیاست های مالی و پولی است و بگذریم از این موضوع که آیا اشخاصی که در راس هرم سیاست های پولی هستند، توانمندی لازم برای سیاست‌گذاری دارند یا خیر، اما فرض ما بر توانمندی این افراد است و به دلیل تابع بودن و رفتار مستقلانه نکردن، شاهد عدم مطلوبیت سیاست‌گذاری‌ها هستیم.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی در خصوص پیش‌بینی خود از روند نوسانات قیمت طلا و ارز نیز گفت: متاسفانه همچنان نوسان وجود دارد؛ گمان بنده این است که با توجه به کمبود منابع ارزی کشور مجبور هستیم به صندوق ذخیره ارزی دست ببریم.

مرصعی اظهار داشت: برای استفاده از منابع صندوق ذخیره ارزی محدودیت‌هایی وجود دارد و کسی که این کار را انجام می‌دهد می‌داند که اگر از منابع این صندوق برداشت کند، باید بخشی از آن را برگرداند، بنابراین بخشی از این نوسانات عمدی است زیرا بخشی از این پولی که به اقتصاد تزریق شده باید به صندوق بازگردد.

به عقیده او برخی از این نوسانات تصنعی ایجاد شده و برای بازگشت بخشی از پول ها به صندوق ذخیره ارزی است، بنابراین برخی از اتفاقات رخ داده به سیستم‌های مدیریتی بازمی‌گردد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

شروع التهاب بازار ارز از دو ماه قبل و قطعی بودن یکسان‌سازی نرخ ارز

شروع التهاب بازار ارز از دو ماه قبل و قطعی بودن یکسان‌سازی نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اعلام قطعی بودن یکسان‌سازی نرخ ارز ، اظهار داشت: به ...