خانه » بورس،ارز، سکه » مالیات سکه و نتایج مثبت و منفی این طرح در اقتصاد کشور
مالیات سکه و نتایج مثبت و منفی این طرح در اقتصاد کشور
مالیات سکه و نتایج مثبت و منفی این طرح در اقتصاد کشور

مالیات سکه و نتایج مثبت و منفی این طرح در اقتصاد کشور

مالیات سکه های پیش فروشی درحالی به دغدغه اصلی خریداران سکه تبدیل شده است که هیچ یک از مسئولان به پرسش های این گروه پاسخی نداده‌اند.

خریداران سکه هنوز در شوک بخشنامه سازمان مالیاتی برای دریافت مالیات سکه های پیش فروش شده توسط بانک مرکزی هستند و هنوز هیچ دستگاهی پاسخ شفافی به سوالات این گروه از مردم نداده است.

البته تعداد زیادی از مشمولان پرداخت مالیات سکه اما و اگرهای زیادی از حیث قانونی بودن این اقدام وزارت اقتصاد دارند؛ مسئولان سازمان مالیاتی اعلام کرده اند که این گروه فقط تا پایان خرداد ماه وقت دارند و بعد از آن مشمول جریمه می شوند.

انتقاد اصلی خریداران سکه متوجه دولت و بانک مرکزی می باشد که در زمان ثبت نام پیش فروش سکه هیچ صحبتی مبنی بر دریافت مالیات نکرده بودند و حتی در جست‌‌وجوها به این جمله از مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی می رسیم که در همان مطقع تأکید کرده بود: اگر قرار باشد از پیش فروش های کنونی سکه رقمی تحت عنوان مالیات اخذ شود، بانک مرکزی آنرا از جانب خود پرداخت خواهد کرد.

البته در آن ایام خبری در سایت بانک ملی که متولی پیش فروش سکه بود درج شد با عنوان دریافت مالیات برارزش افزوده در زمان تحویل سکه که همان موقع از سوی رحیمی این موضوع رد شد.

در بحث های فعلی میان موافقان و مخالفان دریافت مالیات سکه های پیش فروش غیبت بانک مرکزی بسیار محسوس می باشد، این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که مردم با تکیه بر اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر عدم دریافت مالیات از سکه های پیش فروش نسبت به خرید این سکه ها اقدام کرده اند.

مالیات سکه از قبل اعلام شده بود؟

در این میان بانک مرکزی معتقد است که آنچه اتفاق افتاده خلاف شرایط ثبت نام پیش فروش سکه نمی باشد زیرا در همان مقطع هم تاکید کرده بوده مالیات برارزش افزوده برای این سکه ها لحاظ نمی شود ولی بخشنامه جدید سازمان مالیاتی شامل ارزش افزوده نیست و به عایدی سرمایه مربوط می شود.

در این میان آنچه که رخ می نماید این است که هرچند بانک مرکزی خود را از موضوع مالیات سکه کنار کشیده و این موضوع را تماماً مرتبط با سازمان مالیاتی و وزارت اقتصاد می داند اما مردم نظر دیگری دارند و معتقدند اتفاقی که افتاده ناشی از بدقولی بانک مرکزی می باشد.

مخالفان دریافت مالیات سکه های پیش فروشی و خریداران این سکه ها بر این باورند که با دریافت مالیات از سکه دیگر مردم به طرح های بانک مرکزی اعتماد نخواهند کرد. هرچند معافیت مالیاتی برای خریدارانی که تا ۲۰ سکه خریداری کرده اند بخش قابل توجهی از خریداران را شامل می شود ولی با این وجود شیوه اجرای این سیاست مالیاتی به خودی خود با ضرورت اعتماد سازی در اقتصاد در تضاد است.

یکی از ابزارهای مهم بانک مرکزی برای مدیریت بازار طلا و ارز، ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه می باشد اما آنچه درباره سکه اتفاق افتاده در تضاد کامل با سیاست بانک مرکزی بوده و باتوجه به تجربه تلخ سال های قبل حتماً باید دولت در زمان اعلام این طرح شرایط و عواقب آن را می سنجید و بعد آن را اطلاع رسانی می کرد.

مالیات سکه موجب بی اعتمادی به بانک مرکزی است

البته زمانی نیز بانک ها به اسم سپرده ارزی سپرده های گروهی از مردم را دریافت کرده و وعده دادند که در پایان مدت سپرده گذاری، ارز تحویل مشتریان خواهند داد ولی متاسفانه بدقولی موجب شد تا بجای ارز، ریال به مردم تحویل داده شود و بعد از آن دیگر مردم از طرح های بانک مرکزی برای افتتاح سپرده ارزی استقبال نکردند.

برای پیش فروش سکه که مشابه آن در سال های ۹۰-۹۱ نیز اجرا شده بود، رسماً اعلام شد که مالیاتی از سکه دریافت نمی شود؛ در زمان اعلام جزئیات شرایط پیش فروش سکه در سال ۹۶ از مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی سوال شد که آیا این سکه ها مشمول مالیات می شود که او گفت خیر! هرچند رحیمی در تکمیل پاسخ گفت این سکه ها مشمول مالیات ارزش افزوده نمی شود.

موضوع مهم دیگری که مردم را در این میان نسبت به سیاست های بانک مرکزی دلسرد کرده است این است که اگر افرادی که در زمان پیش فروش، نسبت به خرید سکه از بانک اقدام کردند از بازار آزاد سکه می خریدند نه تنها سود کرده بودند بلکه هزینه خواب پول و مالیات را نیز نداشتند.

در فروردین ماه سال ۹۷ سکه های بانک مرکزی با قیمت یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان برای بازه سه ماهه پیش فروش شد، این درحالی بود که در آن برهه قیمت سکه در بازار آزاد حدود ۱٫۷ میلیون تومان بود.

بر این اساس بسیاری از خریداران سکه معتقدند که می توانستند به بانک مرکزی اعتماد نکرده و منابع نقدی خود را از طریق بازار آزاد به کالاهای دیگر از جمله سکه تبدیل کنند.

مالیات سکه و عدم شفافیت سازمان امور مالیاتی

عدم شفافیت اطلاع رسانی از سوی سازمان امور مالیاتی نیز باعث شده است تا ابهامات این طرح بیشتر از آتی آن باشد. سازمان مالیاتی اطلاعات خریداران سکه را از بانک مرکزی دریافت کرده و بنای دریافت مالیات از این گروه را دارد ولی سوالی که مردم دارند این است که تکلیف کسانی که در بازار آزاد اقدام به خرید بیش از ۲۰ عدد سکه کرده اند چه خواهد شد؟

علاوه بر ضربه به اعتماد عمومی نسبت به سیاست های بانک مرکزی، موضوع دیگری متوجه تصمیم اخیر وزارت امور اقتصادی و دارایی است، که مربوط به مباحث قانونی می شود؛ کارشناسان معتقدند یکی از مسائل اصلی مالیات بر سکه قانونی یا غیرقانونی بودن آن می باشد.

برخی از افراد در دفاع از این تصمیم وزارت اقتصاد اظهار می کنند که این بخشنامه پیرولایحه مالیات بر عایدی سرمایه بوده که هنوز از سوی سازمان امور مالیاتی برای ارائه به مجلس شورای اسلامی فرستاده نشده است.

در اصل ۵۱ قانون اساسی آمده است: هیچ نوع مالیات وضع نمی شود، مگر به موجب قانون. موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی (هم) به موجب قانون مشخص می شود.

محمد برزگری مدیرکل دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در توضیح مبانی قانونی گرفتن مالیات از خریداران سکه نیز توضیح داد: مبانی آن براساس قانون مالیات های مستقیم بوده و در دستورالعمل مربوطه نیز قید شده است.  مواد ۱ و ۹۳ قانون مالیات ها، مستندات قانونی اخذ مالیات سکه می باشد.

سازمان مالیاتی نیز معتقد است که هر فردی که صاحب درآمد باشد، باید مالیات پرداخت نماید و این موضوع برای همه یکسان است؛ برزگری در مورد اینکه می توان خرید سکه را درآمد حساب کرد، تصریح کرد: وقتی سکه خرید و فروش می شود، مشمول مالیات خواهد بود، در غیر این صورت مالیاتی اخذ نمی شود.

مالیات سکه برای سوداگران سکه

البته قرار بر این است خریدارانی که قصد سوداگری نداشته اند از پرداخت مالیات معاف باشند. این موضوعی است که دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران اعلام کرده است؛ اما دژپسند توضیحی درباره چگونگی تشخیص سوداگران سکه نداده که مشخص شود چه کسانی سوداگر بوده و مشمول مالیات می شوند و چه کسانی بر اساس این اصل معاف از پرداخت مالیات سکه می باشند.

لازم به ذکر است که  از اواخر آذر ماه سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی در طرح سه گانه خود برای جمع آوری نقدینگی شامل پیش فروش سکه، افتتاح سپرده های ارزی و گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد، در صدد کنترل نوسانات بازار ارز تلاش کرد. براین اساس در کمتر از سه ماهی که این طرح اجرا شد، حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش شد. همچنین پیش از این و در طرح حراج سکه توسط بانک کارگشایی حدود ۲۶۰ هزار سکه تمام بهار و ۲۲۵ هزار قطعه سکه نیم بهار فروش رفت.

در روزهای اخیر سازمان امور مالیاتی کشور طی ابلاغیه ای برای خریداران سکه در سال ۱۳۹۷ از بانک مرکزی مالیات مقطوع تعیین کرده است. بر این اساس تمامی خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت بیش از ۲۰ سکه از سیستم بانکی اقدام کرده اند، مشمول این نوع مالیات می باشند.

بر اساس ابلاغیه یاد شده، کسانی که تا ۲۰ سکه دریافت کرده اند از مالیات معاف هستند. همچنین، از ۲۰ سکه تا ۶۰ سکه، به ازای هر سکه ۱۵۰ هزار تومان، از ۶۰ سکه تا ۱۰۰ سکه، به ازای هر سکه ۲۰۰ هزار تومان و از ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع تعیین شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*