خانه » عمومی اقتصاد » رونق تولید از چه طریقی در وضعیت فعلی اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد؟
رونق تولید از چه طریقی در وضعیت فعلی اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد؟
رونق تولید از چه طریقی در وضعیت فعلی اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد؟

رونق تولید از چه طریقی در وضعیت فعلی اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد؟

رهبر معظم انقلاب طی سال های اخیر با رویکردی اقتصادی و توجه به معیشت مردم، شعارهای سال مانند رونق تولید را انتخاب فرمودند؛ این شعارها توصیه به مردم برای تفکر و نهادینه کردن آنها و برای مسئولان قوا و دولتمردان تلنگری می باشد که چشم انداز اهداف کلان و بلند کشور را در سایه آن ترسیم و برنامه ریزی های مرتبط با آن را اجرایی کنند.

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۹۸ را به نام سال رونق تولید نامگذاری فرمودند و با تأکید مجدد بر اینکه اولویت و مسئله فوری و جدی کشور، مساله اقتصاد است، از کاهش ارزش پول ملی، قدرت خرید مردم و کم کاری و یا تعطیلی بعضی کارخانجات به عنوان مشکلات مهم اقتصاد کشور یاد کردند.

ایشان ضمن بیان این مهم که اگر تولید جریان یابد، هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می شود، هم موجب استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد، همگان را به تلاش برای رونق تولید در کشور فراخوانده و ابراز امیدواری کردند با گسترش چشمگیر و محسوس این تلاش در طول سال، مشکل اقتصادی در مسیر حل شدن قرار گیرد.

می توان گفت که اشتغال و امنیت شغلی در سایه تولید و رونق تولید به وجود می آید و تولید ملی را می توان شروعی برای اشتغالزایی، کارآفرینی و افزایش بهره وری در تمامی عرصه ها دانست که بهبود وضعیت اجتماعی، رفاه زندگی مردم و رشد و توسعه اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.

رونق تولید زمانی اتفاق می افتد که که چرخ های صنعت و اقتصاد کشور به گردش درآمده، نیروهای کار با انگیزه و پویا مشغول کار باشند و مشکلات تولیدکنندگان از تهیه و تأمین مواد اولیه تا نقدینگی و تأمین مالی برطرف شده باشد.

رونق تولید نیازمند افزایش کیفیت کالا

البته در کنار این موارد باید کیفیت تولید و رقابت پذیری کالای تولید در داخل نیز مورد توجه باشد به نحوی که محصول تولیدی باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد تا مصرف کننده برای خرید آن رغبت پیدا کند و این کیفیت به اندازه ای باشد که قدرت رقابت با دیگر رقبا و کالاهای مشابه در بازار را داشته باشد.

در وضعیت فعلی اقتصادی کارخانه های تولیدی برای دوام و بقا نیازمند حمایت بیشتر دولت و مردم هستند. بر این اساس دولت می تواند از واردات بی رویه که به زیان تولید داخلی و خروج ارز در شرایط فعلی است، جلوگیری کند و از سوی دیگر مردم انگیزه مشارکت در فعالیت های تولیدی را به دست آورند.

در حال حاضر به دلیل شرایط اقتصادی و مشکلات اقتصادی موجود، انجام کار تولیدی با انگیزه پایین و ریسک بالا همراه می باشد از طرفی بانک ها نیز ترجیح می دهند منابع خود را در جایی سپرده گذاری کنند که در کمترین زمان ممکن بیشترین سود را برای آنها به دنبال داشته باشد، در حالی که به بار نشستن تولید در حالت عادی زمان بر بوده و در شرایط فعلی نیز بیشتر از قبل نیزا به زمان دارد و بسیاری از افراد و بانک ها دلبسته سود آنی هستند تا به ثمر نشستن تولید ملی و همین امر باعث شده اشتغال در سال های گذشته از بخش تولید به بخش خدمات که پایداری و دوام بسیار کمی دارد، سوق پیدا کند.

به نظر برخی از کارشناسان اقتصادی می توان گفت که تولید در کشور زمانی به رونق خواهد رسید که مشارکت و انگیزه مردم برای ورود به عرصه اقتصاد و تولید افزایش پیدا کرده و از طرفی دولت امکانات و ابزارهای فعالیت تولیدی در کشور را با قیمت ارزان و شرایط آسان در اختیار مردم قرار دهد.

رونق تولید با کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

البته برخی نیز معتقدند رونق تولید در ایران وجوه مختلفی دارد و یکی از جنبه های مهم و حیاتی آن، خروج از وابستگی به نفت و درآمدهای نفتی می باشد. در شرایطی که با بحران های اقتصادی مواجه هستیم شاید بتوان گفت بهترین راه نجات کشور در تولید داخلی نهفته است و هرچه تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی نیز رونق یافته و به تبع آن، اشتغال، بنگاه های تولیدی، نیروی کار و سرمایه های انسانی نیز تقویت و حفظ خواهند شد.

البته در این میان می توان خروج از اقتصاد دولتی و حرکت به سمت اقتصاد مردم نهاد را می توان عامل محرک دیگری برای رونق تولید عنوان و اظهار کرد که مردم در یک نظام غیر دولتی و تعاونی با کمترین آسیب در هنگام بحران ها، تحریم ها و تغییر قیمت ها مواجه خواهند بود زیرا هزینه ها در بخش تعاونی نسبت به فعالیت های بخش خصوصی کمتر بوده و نیز از طرف دیگر مشارکت گروهی و تجمیع سرمایه های خرد بستر مناسبی برای انجام فعالیت های تولیدی و اشتغال پایدار به وجود خواهد آورد.

از راه هایی که می توان دولت می تواند در بهبود رونق تولید کمک کند وضع معافیت ها و یارانه ها برای بنگاه های تولیدی در کشور می باشد و همچنین در شرایط فعلی که نرخ ارز در بازار آزاد بالاتر از نرخ سامانه سنا است، دولت می تواند ارز مورد نیاز برای تهیه مواد خام بنگاه ها را تامین کند تا کسانی که انگیزه لازم برای ورود به کارهای تولیدی را ندارند، بیش از پیش به این سمت ترغیب شوند.

رونق تولید و نقش مردم و دولت در آن

البته نقش مرد نیز در رونق تولید کمتر از دولت نیست و اگر مردم کالای ایرانی خریداری و مصرف کنند و تولیدکنندگان نیز برای رفع نیاز مردم کالای با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کنند، هم مصرف کنندگان به خرید کالای خارجی تمایل نشان نخواهند داد و هم با خرید کالای با کیفیت داخلی شاهد رونق تولید و کاهش بیکاری و توسعه اشتغال خواهیم بود.

با بررسی وضعیت برخی کارخانه های تولیدی متوجه می شویم که در حال حاضر ظرفیت تولیدی برخی کارخانه های تولید بسیار بیشتر از تولید فعلی می باشد و یکی از مشکلات فعلی به کمبود سرمایه در گردش بر می گردد که برای رفع این مشکل دولت می تواند بانک ها را مجاب به پرداخت تسهیلات ارزانتر به بنگاه های تولیدی کند ولی متأسفانه منابع بانک ها در برخ یاز موارد به جای تولید در بخش های دلالی سرمایه گذاری می شود که برای رونق تولید در کشور این وضعیت باید تغییر نماید.

با توجه به مطالب ذکر شده میان رونق تولید، روحیه کارآفرینی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، خرید کالای ایرانی و جلوگیری از واردات قاچاق، می توان ارتباط تنگاتنگی یافت که باعث می شود کارشناسان و فعالان حوزه کار بر این باور باشند که صیانت از نیروی کار و حفظ امنیت شغلی مستلزم رونق تولید و حمایت از سرمایه های انسانی است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*