خانه » اخبار جهان » دولت هلند با سرمایه گذاری در اینستکس به این سازوکار مالی ملحق می‌شود
دولت هلند با سرمایه گذاری در اینستکس به این سازوکار مالی ملحق می‌شود
دولت هلند با سرمایه گذاری در اینستکس به این سازوکار مالی ملحق می‌شود

دولت هلند با سرمایه گذاری در اینستکس به این سازوکار مالی ملحق می‌شود

دولت هلند در پاسخ به پرسش های پارلمان این کشور پیرامون اقدامات اتحادیه اروپا در مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کرده است که قصد دارد با سرمایه گذاری در اینستکس به این سازوکار مالی ملحق شود

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، دولت هلند در پاسخ به پرسش های پارلمان این کشور پیرامون اقدامات اتحادیه اروپا در مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران در نامه ای به تاریخ چهارشنبه ۵ ژوئن به سران نهاد قانونگذاری این کشور که در تارنمای رسمی دولت منتشر شد، ضمن اعلام حمایت از اینستکس از برنامه خود برای سرمایه گذاری و پیوستن به این سازوکار مالی اروپایی اطلاع داد.

همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون نحوه کارکرد قانون مسدودساز که از سوی اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های آمریکا احیا شد، وزیران امور خارجه و تجارت خارجی هلند بیان کردند که این اتحادیه تاثیر فراسرزمینی تحریم های آمریکا را غیرقانونی دانسته و به رسمیت نمی شناسد.

اعضای کابینه دولت هلند ضمن اشاره به سامانه حمایت از مبادلات تجاری با سرنام انگلیسی اینستکس، اعلام کردند که هلند همواره حمایت خود را از اینستکس ابراز و اعلام کرده که قصد دارد سهامدار آن شود.

مقامات دولت هلند در ادامه توضیح دادند: پیش از آنکه هلند بتواند سهامدار این سامانه شود، اینستکس باید به خوبی توسعه یافته باشد. تصمیم گیری نهایی در این باره زمان می برد.

دولت هلند در این نامه ضمن اعلام مخالفت خود با تاثیر فراسرزمینی و یک جانبه تحریم های آمریکا که ناقض قوانین بین المللی است، تاکید کرده است که آمستردام پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تجارت با تهران را گسترش داد به شکلی که صادرات هلند به ایران از ۳۷۶ میلیون یورو در سال ۲۰۱۴ به ۱.۰۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ رسید.

دولت هلند به اینستکس می‌پیوندد

علیرغم کاهش تجارت بین دو کشور هلند و ایران پس از اعلام تحریم های یک جانبه آمریکا، هنوز شرکت های بزرگ و کوچک هلندی در ایران فعال می باشند و حجم صادرات هلند به ایران با وجود کاهش در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۷۱۸ میلیون یورو بوده است.

این نامه همچنین با تاکید براهمیت تداوم برجام، تصریح کرده است تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی از نقض این توافق از سوی ایران نداده، همانطور که تاکنون اینگونه بوده، هلند برای حفظ برجام تلاش خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم‌هایی را که براساس این توافق رفع شده بود، علیه ملت ایران بازگردند.

کشورهای اروپایی طرف برجام که تلاششان برای متقاعد کردن ترامپ برای باقی ماندن در برجام شکست خورده بود، ابتدا قانون مسدودساز اتحادیه اروپا را برای جلوگیری از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران فعال کردند که کارآیی چندانی نداشت.

کشورهای اروپایی سپس اقدام به تأسیس سازوکاری برای انجام تبادلات مالی میان ایران و شرکت‌های اروپایی بدون نیاز به نظام مالی آمریکا ایجاد کردند که در بهمن ماه سال گذشته با تأسیس شرکت اینستکس عملی شده است ولی تاکنون دستاورد اجرایی نداشته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت 12 درصدی را تجربه کرد

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت ۱۲ درصدی را تجربه کرد

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ با افت ۱۲ درصدی نسبت به ...