خانه » اخبار جهان » کشور هند با ثبت ضعیف‌ترین رشد رکورد سریع ترین رشد اقتصادی را از دست داد
کشور هند با ثبت ضعیف‌ترین رشد رکورد سریع ترین رشد اقتصادی را از دست داد
کشور هند با ثبت ضعیف‌ترین رشد رکورد سریع ترین رشد اقتصادی را از دست داد

کشور هند با ثبت ضعیف‌ترین رشد رکورد سریع ترین رشد اقتصادی را از دست داد

کشور هند با ثبت ضعیف ترین رشد در طی پنج سال اخیر، این کشور رکورد سریع ترین رشد اقتصادی جهان را از دست داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان با ثبت رشدی پایین در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، بسیاری از تحلیلگران را نا امید کرد.

آمارهای رسمی دولتی هند نشان دهنده آن است که رشد اقتصادی این کشور در نخستین فصل سال جاری میلادی به ۵.۸ درصد رسیده است که کمترین سطح در طول پنج سال اخیر به شمار می رود.

بر این اساس کشور هند عنوان سریع ترین رشد اقتصادی را به چین واگذار کرد که رکورد بالای شش درصد را به ثبت رساند. این رشد هم چنین ۰.۸ درصد کمتر از رشد سه ماهه پایانی سال گذشته هند است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، آمار جدید رشد خبر بدی برای دولت ناراندرا مودی، نخست وزیر هند می باشد که به تازگی و برای بار دوم پیروز انتخابات شده است. این رشد که پایین ترین رشد در ۱۷ فصل اخیر است، باعث شده است برای نخستین بار در دو سال گذشته هند از رقیب سنتی خود عقب افتد.

کشور هند جایگاه سریعترین رشد را از دست داد

برخلاف چین، رشد اقتصادی هند بیشتر بر مصارف داخلی استوار بوده و با رسیدن سطح این مصارف به پایین ترین حد خود در طی ۱۵ سال اخیر، دولت مودی کار سختی برای تقویت رشد خواهد داشت.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در این کاهش، به رسیدن رشد سرمایه گذاری از ۱۰.۶ درصد در سه ماهه چهارم سال گذشته به تنها ۳.۶ درصد در سه ماهه نخست سال مربوط می باشد.

سوبهاش چاندرا گارگ، وزیر دارایی هند در این باره افزود: رشد سه ماهه دوم سال هند ممکن است از رقم فعلی نیز کمتر باشد اما افزود که دولت امیدوار است از سه ماهه سوم سال رشد اقتصادی مجدداً تقویت شود.

در حالی که انتظار می رفت آمارهای بیکاری نیز همراه با آمارهای رشد منتشر شود اما این کار به تعویق افتاد. نرخ بیکاری هند طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده در سطح ۶.۱ درصد قرار داشته است.

دولت دونالد ترامپ به امتیاز تجاری که به هند اجازه داده بود حدود ۲۰۰۰ کالای بدون تعرفه به آمریکا صادر کند، پایان داد. همچنین کاخ سفید در اطلاعیه ای اعلام کرد دسترسی بازار ترجیحی هند به آمریکا را تا پنجم ژوئن خاتمه می دهد زیرا هند برای شرکت های آمریکایی دسترسی برابر و منطقی به بازارهای خود فراهم نکرده است.

دولت آمریکا همچنین اعلام کرد روی واردات پنل های خورشیدی و ماشین های لباسشویی هند تعرفه هایی وضع می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود و معافیتی که برای هند به عنوان یک کشور در حال توسعه قائل شده بود را لغو می کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*