خانه » اخبار جهان » وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی ریزش بورس‌ها را در پی داشت
وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی ریزش بورس‌ها را در پی داشت
وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی ریزش بورس‌ها را در پی داشت

وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی ریزش بورس‌ها را در پی داشت

ترامپ با تهدید جدید برای وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی باعث شد تا بیشتر شاخص های بورسی مهم جهان ریزش کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، رئیس‌جمهور آمریکا همسایه جنوبی یعنی مکزیک را مورد حمله جدید خود قرار داده و دولت این کشور را تهدید کرده است که در صورت متوقف نشدن موج پناهجویان ورودی از این کشور به آمریکا، در مرحله نخست با تعرفه های پنج درصدی موجه خواهند شد و تا زمانی که این روند متوقف نشود، افزایش تدریجی تعرفه ها ادامه خواهد داشت.

در واکنش به وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی ارزش اوراق قرضه دولتی آلمان در پایین ترین سطح خود و اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا به پایین ترین سطح ۲۰ ماه اخیر رسیدند.

اندرو میلیگان، مدیر مؤسسه ابردین استاندارد اینوستمنت در این باره توضیح داد: وقتی فکر می کردیم که تنش عمده تجاری آمریکا با چین است و شاید هم با اروپا، کسی فکرش را نمی کرد که ممکن است یک تنش دیگر با مکزیک نیز به وجود آید و این مساله باعث شده که معامله گران نگران شوند که گزینه بعدی ترامپ کدام کشور خواهد بود.

نتایج وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای مکزیکی

شاخص ام اس سی آی بورس های جهان در آخرین روز از معاملات هفتگی با زیان ۰.۷۶ درصدی بسته شد. در آمریکا نیز شاخص داو جونز اینداستریال اوریج با ریزش ۱.۴۱ درصدی به ۲۴ هزار و ۸۱۵.۰۴ واحد رسید، شاخص اس اند پی ۵۰۰ ریزش ۱.۳۲ درصد را تجربه کرد و در سطح ۲۷۵۲.۰۶ واحدی بسته شد و شاخص نزدک کامپوزیت با ریزش ۱.۵۱ درصدی به ۷۴۵۳.۱۵ واحد عقب نشینی کرد.

در اروپا نیز اوضاع خوب نبود به نحوی که شاخص استوکس ۶۰۰ که دربردارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ بورسی اروپایی است ۰.۸۱ درصد افت داشت. نماد شرکت فولکس واگن و فیات کرایسلر که هر دو حضور پررنگی در بازارهای مکزیک دارند به ترتیب ۳.۶ درصد و پنج درصد سقوط کرد.

در بازار کالا، طلا به لطف جو روانی ایجاد شده با افزایش ۰.۷ درصدی به ۱۲۹۷.۳ دلار در هر اونس رسید. نفت خام آمریکا با ریزش شش درصدی به ۵۳.۲۶ دلار و نفت برنت با ریزش ۳.۶ درصدی به ۶۴.۴۷ دلار در هر بشکه رسیدند.

در پی این اتفاق رئیس جمهور مکزیک و گروه لابی تجاری بزرگ آمریکایی از دونالد ترامپ خواستند از تهدید برای وضع تعرفه های تنبیهی روی واردات مکزیک انصراف دهد.

اولتیماتوم جدید ترامپ بزرگترین آزمون سیاست خارجی برای آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک و چالشی برای نیروهای امنیتی مکزیک به شمار می رود که نه تنها با مهاجرت غیرقانونی بلکه با خشونت و قتل از سوی تبهکاران مبارزه می کنند.

رئیس جمهور مکزیک در مدت شش ماهی که به قدرت رسیده است در تلاش بوده تا از رویارویی با ترامپ اجتناب کند. وی پیش بینی کرد ترامپ که درگیر جنگ تجاری با چین است، در خواسته خود تجدیدنظر خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*