خانه » بورس،ارز، سکه » جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها
جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها
جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها

جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها

با توجه به اینکه خوراک پتروشیمی ها با نرخ نیما محاسبه می شود، این واحدها خودکنترلی برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه را آغاز کرده اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، فعالان بازار ارز اعلام می کنند که بانک مرکزی تلاش خود برای نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد با سامانه نیما را شدت داده و در تلاش می باشد تا این دو نرخ به هم نزدیک شوند. بر این اساس طی هفته گذشته، تحرکات بازارساز در بازار ارز و به خصوص صرافی های بانکی حکایت از آن دارد که بانک مرکزی، حد مقاومتی را برای کاهش نرخ در نظر گرفته و بر اساس آن، در ساعات مختلف، تابلوی صرافی ها را با نرخ های جدید تغییر داده است.

خبرها نیز حکایت از آن دارد که بازارساز حرکت خود را به سمت نزدیک شدن هر چه بیشتر نرخ بازار آزاد به سامانه نیما آغاز کرده است و از طرفی نرخ خوراک پتروشیمی ها که با نرخ نیما محاسبه می شود طی هفته های گذشته با افزایش مواجه بوده است.

جلوگیری از افزایش نرخ ارز نیمایی

برخی منابع مطلع در نظام بانکی اعلام کردند: از آنجایی که خوراک پتروشیمی‌ها با نرخ نیما محاسبه می‌شود، این واحدها خودکنترلی برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز در سامانه را آغاز کرده‌اند و اکنون اجازه افزایش بیش از حد نرخ در سامانه نیما را نمی دهند؛ بلکه بیشتر تمایل دارند تا بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را که مجاز بوده اند در بازار آزاد و صرافی ها (خارج از سامانه نیما) عرضه کنند، را هم برای کنترل بیشتر نرخ در سامانه نیما به فروش برسانند.

البته رئیس کل بانک مرکزی نیز در این باره اعلام کرده که روند بازگشت ارز از سوی صادرکنندگان به سامانه نیما بهبود پیدا کرده است.

از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز علیرغم آنکه عمده روزهای فروردین ماه تعطیل بود، ۸.۳ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، مواد اولیه و سایر کالاهای ضروری تأمین شده است، از این مبلغ، بیش از ۳ میلیارد دلار توسط صادرکنندگان تأمین شده است و ۸۰۰ میلیون دلار آن واردات در قبال صادرات بوده است.

مساله فرارهای ارزی صادرکنندگان، اولین بار توسط فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در اواخر سال گذشته مطرح شد. وی در این باره گفته بود: بر اساس آخرین ارزیابی های صورت گرفته در طول این ماه ها حدود هشت میلیارد دلار از ارز صادراتی به کشور بازگشته که از این رقم ۶.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پتروشیمی ها و عرصه های فولادی می‌شود.

دژپسند همچنین در جلسه مشترکی که نهم اردیبهشت امسال با کارآفرینان داشت، دوباره این موضوع را مطرح کرد و گفت که از مجموع ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی فقط ۱۰ میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*