خانه » اخبار جهان » اقتصاد ترکیه بر اساس آمارهای رسمی همچنان نزولی است
اقتصاد ترکیه بر اساس آمارهای رسمی همچنان نزولی است
اقتصاد ترکیه بر اساس آمارهای رسمی همچنان نزولی است

اقتصاد ترکیه بر اساس آمارهای رسمی همچنان نزولی است

بحران ارزی، تورم بالا، بحران بدهی و فضای شکننده سیاسی کماکان کار اقتصاد ترکیه برای حرکت رو به جلو را دشوار ساخته است و آن طور که مرکز آمار این کشور اعلام کرده رشد اقتصادی ترکیه پس از رشد منفی سه درصدی سه ماهه پایانی سال گذشته در سه ماهه نخست امسال نیز منفی ۲.۶ درصد بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، با توجه به برگزاری مجدد انتخابات شهرداری استانبول پس از شکست حزب حاکم، بسیاری از فعالیت های اقتصادی ترکیه تا مشخص شدن نتایج به تعلیق در آمده که خود این مساله می تواند وضعیت فعلی را وخیم تر کند.

جیسون تووی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در مؤسسه کپیتال اکونومیکس اظهار کرد: سخت تر شدن شرایط مالی طی ماه های اخیر احتمالاً منجر به آغاز دور نزولی جدیدی خواهد شد. این مساله نشان دهنده آن است که باید انتظار یک دوره بهبود طولانی را داشته باشیم.

اقتصاد ترکیه تا پیش از این به لطف وام های ارزان و کم بهره برای سال های متوالی رشد بالای پنج درصدی را تجربه کرده بود اما آغاز بحران بین آنکارا و واشنگتن از سال گذشته و تقویت دلار که به گران شدن وام دریافتی منجر شد، شرایط را تغییر داده است.

مشکلات اقتصاد ترکیه در ماه‌های اخیر

در شرایط فعلی که برخی تحلیل گران انتظار رکود تکنیکال در اقتصاد ترکیه را دارند، برخی دیگر معتقدند که عملکرد سه ماهه دوم سال تأثیر بسزایی در تعیین مسیر بعدی اقتصاد ترکیه می تواند داشته باشد.

به گفته تووی، این آمارها چندان جای تعجب نداشت، زیرا بسیاری از محرک های رشد اقتصادی، ظاهری و برای مدت کوتاه پیش از انتخابات مناسب بودند.

بیشترین کاهش سه ماهه نخست مربوط به بخش ساخت و ساز با رشد منفی ۱۰.۹ درصد بوده و این مساله با وجود رشد ۲.۵ درصدی بخش کشاورزی و افزایش ۷.۲ درصدی مخارج دولتی، رشد اقتصادی را منفی نگه داشته است.

یک آمار جداگانه دیگر نیز نشان داد که کسری تراز حساب تجارت خارجی ترکیه به ۲.۹۸۲ میلیارد دلار در ماه آوریل کاهش یافته است. صادرات ۴.۶ درصد بیشتر و واردات ۱۵.۱ درصد کمتر شده است.

در انتخابات محلی ۳۱ ماه مارس کاندیدای مهمترین حزب اپوزیسیون ترکیه به پیروزی رسید و سپس حکم خود را برای شهرداری استانبول دریافت کرد اما حزب عدالت و توسعه با اعتراض نسبت به نتایج انتخابات از شورای عالی خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد در نهایت شورای عالی انتخابات نتایج را لغو کرده و تاریخ جدیدی را برای برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرده بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*