خانه » بازرگانی » تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ رشد ۱۴ درصدی داشت
تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ رشد ۱۴ درصدی داشت
تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ رشد ۱۴ درصدی داشت

تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ رشد ۱۴ درصدی داشت

بر اساس آمارهای انجمن تولید کنندگان فولاد تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ با رشد ۱۴ درصدی نسبت به ماه مشابه پارسال به رقم ۲ میلیون و ۵۴۲ هزار تن رسید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، آمارهای انجمن تولید کنندگان فولاد ایران حاکی از آن است که فروردین ۹۷ بالغ بر ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار تن آهن اسفنجی تولید شده بود.

داده های مورد بررسی گویای این می باشد که صادرات آهن اسفنجی در فروردین امسال به رقم ۴۴ هزار تن رسید که در مقایسه با فروردین پارسال افت ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

سهم آهن اسفنجی از کل صادرات یک ماهه ۸.۱ درصد ثبت شد، در عین حال میزان صادرات این ماده در فروردین سال گذشته ۴۹ هزار تن بوده است. سال گذشته نیز کل تولید آهن اسفنجی به رقم ۲۶ میلیون و ۳۵۹ هزار تن رسید که نسبت به ۲۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن عملکرد سال ۹۶ رشد ۱۷ درصدی دارد.

صادرات آهن اسفنجی در سال گذشته به ۵۳۳ هزار تن رسید که در مقایسه با سال ۹۶ که ۷۱۳ هزار تن بود که نشان دهنده کاهش ۲۵ می باشد.

مصرف ظاهری آهن اسفنجی در سال ۹۷ به رقم ۲۵ میلیون و ۸۲۶ هزار تن رسید و در مقایسه با سال ۹۶ که رقم ۲۱ میلیون و ۸۴۷ هزار تن بود، رشد ۱۸ درصدی را ثبت کرد.

ایران در بین ۱۰ فولاد ساز جهان جای گرفته و پارسال با ظرفیت ۳۵ میلیون تن، حدود ۲۵ میلیون تن تولید داشت. بررسی آماری در زمینه میزان تولید فولاد با استفاده از آهن اسفنجی نشان داد که برای تولید هر تن فولاد ۱.۱۷ تن آهن اسفنجی مورد نیاز است و بر اساس افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن خواهد رسید.

تولید آهن اسفنجی از دید آمار

جعفر سرقینی معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، فروردین سال جاری بیان کرد: امروز زنجیزه نامتوازن فولاد، متوازن شده به طوری که کل زنجیره فولاد که در سال ۹۲ حدود ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید داشت، امروز به حدود ۲۱۰ میلیون تن رسیده است و طی ۵ سال ۹۰ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد افزوده شد که خود باعث کنترل صادرات سنگ آهن شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: سال ۹۱ صادرات سنگ‌آهن ۲۳ میلیون تن بود و در سال ۹۷ به هشت میلیون تن رسید و ۱۵ میلیون تن آن با ورود به صنایع کشور به ارزش افزوده تبدیل شده است. همچنین سال گذشته هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد به خارج از کشور صادر شد که در واقع می‌توان گفت بخشی از آن سنگ آهن تولیدی بود.

به گفته سرقینی، سال گذشته تولید فولاد خام به ۲۵ میلیون تن رسید و در سال ۹۸ نیز در نظر است تولید فولاد به ۲۸ میلیون تن افزایش یابد و ۱۲ میلیون تن برای صادرات اختصاص یابد.

بر اساس اظهاردات وی در اواسط اردیبهشت، سنگ آهن در سال ۹۶ حدود ۷۲ میلیون تن تولید شد و این رقم در سال ۹۷ به ۷۵ میلیون تن افزایش یافت.

به گفته سرقینی شمش روی با ۱۶ هزار تن افزایش تولید از ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۶ به ۲۱۶ هزار تن در سال گذشته رسید.

همچنین فولاد خام از ۲۲ میلیون تن به ۲۵ میلیون تن‌، کنسانتره زغال سنگ از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن، کاشی و سرامیک از ۳۷۰ میلیون متر ربع به ۳۸۰ میلیون متر مربع و شیشه جام از یک میلیون و ۴۸۰ هزار تن به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال گذشته رسید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*