خانه » بازرگانی » چه میزان از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است؟
چه میزان از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است؟
چه میزان از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است؟

چه میزان از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است؟

وزیر اقتصاد اعلام کرده است که ۷۵ درصد از ارز صادراتی به هیچ شکلی وارد کشور نشده است و رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که ۶۰ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است!

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، دولت از سال گذشته و با شروع مشکلات ارزی در کشور، تصمیم گرفت ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد بازگرداند و برای رسیدن به این هدف بانک مرکزی سامانه نیما را راه اندازی کرد تا صادرکنندگان بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را در این سامانه به فروش رسانند که البته قیمت ارز در آن کمی پایین تر از بازار آزاد می باشد.

در ابتدا ورود ارز به این سامانه رقم قابل توجهی نبود، اما با سیاست های تکمیلی اتخاذشده، صادرکنندگان بیش از پیش مجاب شدند که باید ارز خود را برای فروش به این سامانه بیاورند.

در ادامه بانک مرکزی طی سال گذشته بارها اعلام کرد که روند ورود ارز به سامانه نیما مثبت ارزیابی شده و سایر صادرکنندگان نیز باید این رویه را در پیش بگیرند، اما در سال جدید این مسئولان وزارت اقتصاد بودند که از میزان ورود ارز به کشور انتقاد کردند.

ارز حاصل از صادرات کجا می رود؟

فرهاد دژپسند،  وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه ای، گفته بود که ۷۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بازنگشته است .

وی این آمار را با احتساب ۱۰ میلیارد دلاری که در سامانه نیما به ثبت رسیده، محاسبه کرده و با توجه به صادرات ۴۰ میلیارد دلاری ایران در سال گذشته، میزان ورود ارز حاصل از صادرات را ۲۵ درصد دانسته بود.

پش از آن نیز حدس و گمان هایی مبنی بر ورود ارز به کشور از راه های دیگری به جز سامانه نیما مطرح شد، این بار  مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد ۷۵ درصد از ارز حاصل از صادرات ایران، از هیچ طریقی به ایران وارد نشده است .

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که در این مدت حدود ۶۰ درصد از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته و بخشی از این ارز نیز هنوز زمان برای بازگشت به کشور را دارد.

وی ضمن اشاره به نقش مهم صادرات غیرنفتی در رونق تولید، اشتغال و خصوصاً ثبات بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی، توضیح داد که میزان ارز برگشتی در سال گذشته بر اساس روش های ابلاغی بانک مرکزی یعنی فروش در سامانه نیما، عرضه در صرافی ها، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز پروانه صادراتی و واگذاری به بانک مرکزی، به رقمی معادل ۱۸.۷ میلیارد دلار رسیده است.

اوایل اردیبهشت ماه نیز سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات ۴۴.۳ میلیارد دلاری در سال ۱۳۹۷ خبر داده و گفته بود که بیش از ۲۴.۱ میلیارد دلار از آن به کشورهای همسایه صادر شده است که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۶ سه درصد رشد داشته است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته فراز و فرودهای نسبتا زیادی داشته ...