خانه » اخبار جهان » بندر فجیره امارات و اخبار آن بورس‌های عربی رو نزولی کرد
بندر فجیره امارات و اخبار آن بورس‌های عربی رو نزولی کرد
بندر فجیره امارات و اخبار آن بورس‌های عربی رو نزولی کرد

بندر فجیره امارات و اخبار آن بورس‌های عربی رو نزولی کرد

پس اشاره عربستان سعودی به حادثه ۲ نفتکش بزرگ این کشور در بندر فجیره امارات ، بورس این کشور بدترین سقوط خود از اکتبر سال گذشته تاکنون را تجربه کرد.

به گزارش فرانس۲۴، حادثه دو روز پیش چندین نفتکش در بندر فجیره امارات که به گفته وزیر انرژی عربستان دو نفتکش سعودی بزرگ در میان نفتکش‌ های آسیب دیده است باعث شد تا امروز بورس امارات و عربستان نزولی شوند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بورس عربستان بدترین عملکرد روزانه خود را از اواسط ماه اکتبر سال گذشته تاکنون به ثبت رسانده است و ۲٫۷ درصد نزول کرد. بورس دبی و ابوظبی نیز به ترتیب ۳٫۷ درصد و ۲٫۵ درصد سقوط داشتند.

بورس‌های قطر و کویت نیز از تبعات این حمله مصون نمانده و به ترتیب ۲٫۱ و ۱٫۲ درصد کاهش ارزش را تجربه کردند.

بورس های عمان و بحرین کمترین تاثیر منفی را از تبعات حمله دو روز پیش تجربه کرده و تنها ۰٫۱۶ و ۰٫۶ درصد منفی را به ثبت رساندند.

از طرفی جمهوری اسلامی ایران نسبت به هر گونه ماجراجویی توسط طرف های خارجی در راستای از بین بردن امنیت دریانوردی در منطقه هشدار داده است.

به گزارش گلف بیزنس نیشیت لاخوکیا مدیر بخش تحقیقات مؤسسه سیکوی بحرین بیان کرد: مناقشات ژئوپلتیک در منطقه و اختلافات تجاری بین چین و آمریکا در حال تاثیرگذاری بر بازارهای سهام است.

بندر فجیره امارات و تاثیر آن بر بورس‌های منطقه

وی معتقد است طی روزهای کنونی سرمایه گذاران از هر فرصتی برای تثبیت سود خود که طی هفته های گذشته به دست آوردند، استفاده خواهند کرد و این مسئله به خصوص در عربستان جدی به نظر می رسد.

سهام شرکت ملی کشتیرانی عربستان پس از حادثه بندر فجیره ۳٫۳ درصد سقوط کرد و دلیل آن نیز تائید این خبر بود که سه نفتکش بسیار بزرگ این شرکت به نام های المجد و المرزوق در حمله به فجیره به شدت آسیب دیدند. سهام شرکت های بیمه ای نیز در کشورهای عربی حدود ۱۰ درصد نزول را ثبت کردند.

بانک های کشورهای عربی شاهد کاهش ارزش سهام خود بودند به نحوی که سهام بزرگترین بانک امارات نیز ۳٫۱ درصد کاهش ارزش داشته است.

وزارت خارجه امارات متحده عربی بدون شرح جزئیات بیشتر، اعلام کرده است چهار کشتی تجاری نزدیک آب های سرزمینی این کشور هدف خرابکاری قرار گرفته اند اما این واقعه تلفاتی نداشته است.

این واقعه نزدیک بندر فجیره روی داد که یکی از بزرگترین قطب های سوخت گیری کشتی در جهان بوده و نزدیک بندر هرمز قرار دارد.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*