خانه » بازرگانی » ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده و متعادل شدن بازار
ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده و متعادل شدن بازار
ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده و متعادل شدن بازار

ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده و متعادل شدن بازار

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران از ورود محموله های شکر به کشور در هفته آینده اطلاع داده و افزود: چندین کشتی محموله شکر توسط بخش خصوصی و شرکت بازرگانی دولتی در راه است که موجب متعادل شدن بازار می شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بهمن دانایی اظهار داشت: برای تامین بازار، هم اکنون محموله شکر چهار تا پنج کشتی خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی در بنادر کشور در حال تخلیه بار می باشد که همچنان در قالب شکر تنظیم بازاری عرضه می شود و در ادامه پنج تا شش کشتی دیگر نیز در راه است.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران، همچنین اظهار کرد: در کنار ورود محموله های شکر به کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، ۸۰۰ هزار تن شکر توسط واردکنندگان قند و شکر به کشور وارد می شود که امیدواریم برای متعادل شدن بازار تا پایان اردیبشهت ماه ۱۰۰ هزار تن شکر به بازار عرضه شود.

وی ضمن بیان این مطلب که هنوز ۱۵۰ هزارتن شکر نیشکری ما در دست تولید است که بزودی به بازار عرضه می شود، افزود: با وفور عرضه شکر از هفته آینده توسط بخش خصوصی و دولتی از التهاب جو روانی بازار کاسته خواهد شد و بازار این محصول همچون گذشته متعادل می شود.

دانایی توضیح داد: خرید شکر توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران مربوط به آبان و آذرماه سال گذشته و خرید بخش خصوصی مربوط به ۱٫۵ ماه اخیر است که به دلیل مشکلاتی در نقل و انتقال پول با تاخیر مواجه شده است.

ورود محموله های شکر به کشور در هفته آتی

وی تصریح کرد: شکر وارداتی با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی خریداری می شود بنابراین انتظار می رود ورود محموله های جدید شکر با قیمت های مصوب سال گذشته ستاد تنظیم بازار به قیمت هر کیلوگرم درب کارخانه سه هزار تومان، هرکیلو شکر فله ای ۳۴۰۰ تومان، هر بسته ۹۰۰ گرمی چهار هزار تومان و هر بسته بندی یک کیلوگرمی ۴۴۰۰ تومان باشد.

به گفته وی، نرخ مصوب شکر مربوط به قیمت گذاری سال گذشته ستاد تنظیم بازار است که تا نرخ گذاری های جدید اعمال خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران گفت: در صورتی که شکر وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان با قیمت های بیش از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار در سطح فروشگاه ها و خرده فروشی ها عرضه شود تخلف و گران فروشی محسوب شده بنابراین باید با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.

دانایی افزود: همچنین برای جلوگیری از گران فروشی و یا صدور شکر وارداتی از کشور، تک تک واردکنندگان با دستور العمل بانک مرکزی تعهد محضری داده اند که هر کیلوگرم شکر وارداتی با نرخ تنظیم بازاری عرضه خواهد شد و در غیر این صورت علاوه بر جریمه نقدی باید ما به التفاوت نرخ ارز آزاد و رسمی را بپردازند.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران گفت: سال گذشته نیز ۲۸۱ هزارتن شکر با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد شده بود.

مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان علت نابسامانی های اخیر در بازار شکر را بارندگی شدید و سیل در خوزستان و همچنین محدودیت واردات در سال گذشته اعلام کرده و گفت که با توزیع شکر در قالب طرح تنظیم بازار و ضیافت ماه رمضان و تحقق واردات شکر، در هفته آینده بازار این محصول به تعادل می‌رسد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*