خانه » بانک و بیمه » الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی انتشار یافت
الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی انتشار یافت
الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی انتشار یافت

الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی انتشار یافت

مستند پیش نویس الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی به منظور آگاهی و کسب نظر کارشناسان و صاحبنظران انتشار یافت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، در راستای اجرای تبصره ذیل ماده (۱) قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب مورخ سیزدهم آبان ماه یک هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی مبنی بر الزام بانک مرکزی به تمهید و تامین مقدمات گردش چک های الکترونیکی در کشور، مقرر است زیرساخت لازم جهت صدور و تبادل چک الکترونیکی، مبتنی بر امضاء الکترونیکی در اختیار مشتریان شبکه بانکی کشور قرار گیرد.

همچنین مستند پیش نویس تهیه شده با عنوان الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی، ضمن معرفی سامانه چک الکترونیکی، به تبیین دامنه خدمات سامانه مزبور پرداخته است. رویکرد اصلی سامانه فوق، به حداقل رساندن مخاطرات و کاستی های موجود در فرآیندهای چک کاغذی و ارائه روشی امن و در عین حال ساده برای مشتریان و بانک ها می باشد.

الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی

مستند الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی برای آگاهی و کسب نظر کارشناسان و صاحبنظران انتشار یافته است تا ظرف یک ماه آینده نظرات علاقه مندان در خصوص آن به آدرس ps.info@cbi.ir  ارسال شود. بانک مرکزی از ارائه هرگونه نظر و پیشنهاد و نکته در خصوص این پیش نویس استقبال می نماید.

پیش از این نیز طبق مفاد قانون جدید چک و دستورالعمل حساب جاری که بانک مرکزی به شبکه بانکی اعلام کرده است در صورت کافی نبودن موجودی حساب صادرکننده چک، بانک ها مکلف به پرداخت وجه چک از محل موجودی سایر حساب های صاحب حساب به ترتیب اولویت از حساب جاری، حساب قرض الحسنه پس انداز، حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت و حساب سرمایه گذاری بلندمدت و همچنین مسدود کردن کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده به میزان مبلغ چک هستند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

با شروع هفته شاهد بروز دو رفتار در بازار بودیم؛ اولی، کاهش محافظه کاری و ...