خانه » بانک و بیمه » وام ۳۰ میلیونی ازدواج و شرایط متفاوت دریافت آن برای جوانان
وام ۳۰ میلیونی ازدواج و شرایط متفاوت دریافت آن برای جوانان
وام ۳۰ میلیونی ازدواج و شرایط متفاوت دریافت آن برای جوانان

وام ۳۰ میلیونی ازدواج و شرایط متفاوت دریافت آن برای جوانان

درحالی طبق قانون بانک ها باید وام ۳۰ میلیونی ازدواج را با یک ضامن به زوجین پرداخت کنند که گزارش های میدانی نشان دهنده آن است که برخی از بانک ها ۲ یا ۳ کارمند رسمی دولت را بعنوان ضامن قبول می کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، باتوجه به وضعیت اقتصادی و شرایط سخت جوانان برای ازدواج، مجلس در بررسی بودجه امسال تصویب کرد که وام ازدواج از ۱۵ میلیون تومان به وام ۳۰ میلیونی ازدواج افزایش یابد.

در بند (الف) تبصره (۱۶) لایحه بودجه ۹۸ نیز آمده است: برای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف می باشد از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۶/۱/۱ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته می باشد. بر این اساس بانک مرکزی می تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.

نکته مهم و شاید اولین سنگ پیش پای جوانان برای دریافت وام ازدواج تعداد ضامنینی است که بانک ها به انتخاب خودشان تعیین کرده اند. برخی از بانک ها ۲ ضامن کارمند رسمی دولت و برخی دیگر ۳ ضامن از هر یک از زوجین می خواهند این درحالی است که طبق مصوبه مجلس وام ۳۰ میلیونی باید با دوره بازپرداخت پنج ساله و اخذ یک ضامن معتبر و سفته پرداخت شود. البته مجلس این را هم مصوب کرده که اگر زوجین ضامن کارمند نداشته باشند، یارانه پرداختی را بعنوان ضمانت در بانک قرار دهند.

شرایط دریافت وام ۳۰ میلیونی ازدواج

با این حال ظاهرا بانک ها کار خودشان را می کنند و ضوابط باب میل خود را برای پرداخت وام ازدواج تعیین کرده اند. یکی از بانک ها گواهی اشتغال به کار زوجین را نیز شرط پرداخت وام ازدواج اعلام کرده است!

میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره سخت گیری های بانک ها برای پرداخت وام ازدواج بیان کرد: بانک مرکزی متن مصوب قانون را به تمامی بانک ها ابلاغ کرده است. حتی تاکید کرده ایم که یا یک ضامن معتبر را قبول کنید یا یارانه زوجین را.

وی همچنین توضیح داد:‌ شاید بانک ها به دلیل افزایش رقم وام ازدواج، شرایط ضمانت این وام را سفت و سخت کرده اند تا از بازپرداخت اقساط مطمئن شوند ولی بانک مرکزی به آنها تاکید کرده یک ضامن را قبول کنید.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی درباره اقدام برخی از بانک ها برای دریافت گواهی اشتغال به کار از زوجین در زمان پرداخت وام ازدواج هم تصریح کرد: اگر بانکی گواهی اشتغال به کار دریافت کند دیگر نیازی نیست که از متقاضیان بخواهد ضامن کارمند رسمی را معرفی کنند.

پیش از این نیز  سید میعاد صالحی اعلام کرده بود: بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که فرزندانشان صرفاً در سال ۱۳۹۷ ازدواج کرده باشند، می توانند با مراجعه به سایت صندوق به نشانی cspf.ir نسبت به ثبت نام اینترنتی وام ۲۰ میلیون تومان ازدواج اقدام کنند.

به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، اولویت این وام با بازنشستگانی است که کمترین میزان حقوق را دریافت می کنند. همچنین منابع این وام از محل صرفه‌جویی در هزینه های جاری صندوق تامین شده است.

البته این وام با کارمزد ۸ درصد و بازپرداخت ۶۰ ماهه و اقساط ماهانه حدود ۴۰۰ هزار تومان صرفاً برای آن دسته از فرزندان بازنشستگان کشوری که عقد نامه شان در سال ۱۳۹۷ صادر شده باشد، درنظر گرفته شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*