خانه » اخبار جهان » قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند اقدام به خرید نفت ایران کنند
قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند اقدام به خرید نفت ایران کنند
قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند اقدام به خرید نفت ایران کنند

قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند اقدام به خرید نفت ایران کنند

رویترز در گزارشی نوشت قدرت های اروپایی امیدوارند چین و هند بار دفاع از منافع ایران در چارچوب برجام را بر دوش کشیده و به خرید نفت این کشور ادامه دهند.

 به گزارش رویترز، علیرغم تصمیم تهران برای کاهش تعهداتش نسبت به قرارداد برجام در پاسخ به تحریم های آمریکا، اروپایی ها از این قرارداد دفاع می کنند ولی قدرت های اروپایی اعلام کمی کنند که بدون فروش نفت ایران به چین یا هند امیدی به حفظ این قرارداد نیست.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، کشورهای انگلیس فرانسه و آلمان که به همراه آمریکا، چین و روسیه قرارداد برجام را امضا کرده بودند، مصمم هستند نشان دهند می توانند خروج آمریکا از این قرارداد را جبران کرده و تجارت با ایران را ادامه دهند ولی به خاطر وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام به دلار آمریکا، ایجاد یک کانال برای دور زدن تحریم های آمریکا پیچیده شده است، هنوز عملیاتی نیست و به نظر می رسد نمی تواند فروش نفت را کنترل کند.

 اتحادیه اروپا همچنان معتقد است هنوز هم می توان بدون پاره کردن قرارداد برجام به این هدف رسید و غنی سازی ایران را محدود کرد.

 یک دیپلمات اروپایی نیز گفته است: اینستکس راه حل نیست چون فقط به درد دارو و غذا می خورد نه نفت و ساختار آن هم کامل نیست.

 عدم وجود شفافیت در مورد سیستم مالی ایران نیز یک مشکل دیگر است. تصمیم آمریکا برای تحریم سپاه مشکل دیگری است .طرح دوم اروپا خرید نفت ایران توسط چین یا هند است.

قدرت های اروپایی منتظر خرید نفت ایران توسط هند و چین

 چین که واردات نفت از ایران را در آوریل افزایش داده اعلام کرد که مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران بوده و از حق شرکت هایش دفاع می کند . گنک شانگ، وزیر امور خارجه چین نیز گفته است: قرارداد برجام باید به صورت کامل و موثر اجرایی شود ولی مشخص نکرد چین چگونه از این قرارداد دفاع خواهد کرد.

 هند که بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین خرید نفت از ایران را از نوامبر نصف کرده است.  مقامات هندی نیز گفته اند به دنبال خرید نفت از تولیدکنندگان دیگری هستند.

 مقامات اتحادیه اروپا اظهار می کنند دهلی نو تمایل به پیوستن به اینستکس دارد تا نفت ایران را بخرد ولی مذاکرات به تازگی آغاز شده و سوالاتی در مورد امکان پذیر بودن آن وجود دارد.

 فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس چین و اتحادیه اروپا در بروکسل با وانگ یی، یک عضو شورای دولتی چین دیدار کرد و در مورد خرید نفت چین از ایران گفتگو کردند. چین هنوز قادر است نفت ایران را بخرد ولی با خطر تحریم‌های آمریکا مواجه است.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای با محکوم کردن تحریم های ناعادلانه آمریکا، از همه کشورها خواست تا برخلاف این تحریم‌ها همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اسپوتنیک، در این بیانیه وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرده است: ما از تمامی کشورها می خواهیم روابط اقتصادی خود با ایران از جمله خرید محصولات ایران که نفت و فراورده های نفتی در اولویت آن قرار دارد را از بین نبرند.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نفت ایران در بازار پرتقاضای نفت جهان بدون جایگزین است

نفت ایران در بازار پرتقاضای نفت جهان بدون جایگزین است

زنگنه وزیر نفت اظهار داشت: تأمین پایدار و باثبات نفت مورد نیاز مشتریان یکی از ...