خانه » بانک و بیمه » تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس و نظارت بر آن
تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس و نظارت بر آن
تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس و نظارت بر آن

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس و نظارت بر آن

در نشست کارگروه ملی پیشگیری از جرایم پولی و بانکی بر موضوع تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس و نظارت حداکثری بر مؤسسات مالی و اعتباری تأکید شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، نشست کارگروه ملی پیشگیری از جرایم پولی و بانکی با حضور نمایندگانی از دستگاه های ذیربط وزارت اقتصاد و امور دارایی، بانک‌ها، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و وزارت دادگستری در سالن شهید بهشتی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه برگزار شد.

طی این جلسه طباطبایی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه بیان کرد: ۱۷ دستگاه نظارتی در کشور فعال هستند اما موازی عمل می کنند و این موازی کاری اگر چه همه جا مشهود نیست ولی در نظام بانکی تأثیر خود را نشان می دهد و کار بانکداری را با مشکل مواجه کرده است.

وی همچنین ضمن اشاره به بررسی موضوع تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس، اظهار داشت: این یعنی کارکرد بانک مرکزی نیاز به بازنگری دارد؛ نظارت بر بانک مرکزی باید مستمر باشد و اگر چنین بود، وضعیت بازار نقدی متلاطم نداشتیم.

طباطبایی همچنین خواستار نظارت حداکثری بر مؤسسات مالی و اعتباری شده و درباره موازی کاری در مجموعه بانک مرکزی با بانک‌ها نیز گفت: بانک ها ساختار هیأت مدیره ای و هیأت عاملی دارند؛ ساختار بانک مرکزی هیأت عاملی می باشد در حالی که سیاست گذاری باید اساس کار بانک مرکزی و به شکل هیأت امنایی باشد.

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی از سوی مجلس

این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن تأکید بر اصل استعداد در نظام بانکی افزود: اگر اصل استعداد مداری در بانک ها رعایت شود، شاهد خانواده مداری و آشنا بازی در برخی بانک‌ها و به دنبال آن شاهد اختلاس نمی‌بودیم.

طباطبایی همچنین با اشاره به ضرورت ادغام بانک ها، تصریح رد: ۳۵ موسسه اعتباری و بانک برای کشور زیاد است باید به گردش مالی و نقدینگی هم توجه داشته باشیم. با این پراکندگی ها، عدم تخصص گرایی و واگرایی در تصمیمات نمی‌توانیم شاهد رونق تولید ملی مورد تأکید مقام معظم رهبری باشیم.

وی ضمن اشاره به حجم زیاد دارایی بانک ها تصریح کرد: یک سامانه برای رصد دارایی بانک ها وجود ندارد و رصد خانه دارایی بانکی باید راه‌اندازی شود.

وی، پیگیری لایحه جامع بانکداری را از دیگر ضرورت ها برای جلوگیری از تخلفات دانسته و درباره ضرورت وجود سامانه جامع عملکرد در بانک ها نیز گفت: تعداد سامانه های مختلفی در بانک ها وجود دارد که هر کدام کارکرد خاص خود را دارند و تجمیع نمی‌شوند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه با تاکید بر اهمیت مالیات در وضعیت اقتصادی کشور با وجود تحریم نفت خاطر نشان کرد: اگر سامانه طرح جامع مالیاتی همراه با سامانه جامع نظام بانکداری تجمیع و لینک می‌شد، به میزان فعلی فرار مالیاتی نداشتیم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با تقاضای ۶ نفر از نمایندگان به منظور تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ۵ سال گذشته موافقت کردند.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، تقاضای ۶ نفر از نمایندگان به منظور بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ۵ سال گذشته بررسی و در نهایت با ۱۱۷ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع با آن موافقت شد.

کد تخفیف

۵ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*