خانه » عمومی اقتصاد » افزایش کمک هزینه مسکن کارگران و پرداخت مابه‌التفاوت تا آخر شهریور
افزایش کمک هزینه مسکن کارگران و پرداخت مابه‌التفاوت تا آخر شهریور
افزایش کمک هزینه مسکن کارگران و پرداخت مابه‌التفاوت تا آخر شهریور

افزایش کمک هزینه مسکن کارگران و پرداخت مابه‌التفاوت تا آخر شهریور

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اطلاع داد: مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران از ابتدای سال ۱۳۹۸ لازم الاجرا بوده و مابه التفاوت برج فروردین آخر اردیبهشت ماه به طور کامل پرداخت خواهد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، هادی ابوی  در این باره گفت: حق مسکن تنها آیتم بسته مزدی کارگران می باشد که حتماً باید در هیأت دولت تصویب شود تا به اجرا درآید. سال گذشته شورای عالی کار این رقم را به ۱۰۰ هزار تومان افزایش داد و وزارت کار مصوبه را به دولت ارسال کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: مصوبه هم از سوی کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد و به فاصله کمی از تصویب هیأت وزیران گذشت. با توجه به آنکه مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهور ی ابلاغ شده و در آن به صراحت قید شده که کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای فروردین ماه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان تعیین شود لذا این مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران لازم الاجرا بوده و کارفرمایان باید افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن را از برج فروردین اعمال کنند.

ابوی همچنین بیان کرد: برخی کارفرمایان به طور علی الحساب حق مسکن فروردین ماه را داده و ما به التفاوت آن را منوط به ابلاغ بخشنامه کردند و برخی دیگر حق مسکن فروردین و اردیبهشت را یکجا با حقوق اردیبهشت پرداخت خواهند کرد.

افزایش کمک هزینه مسکن کارگران در سال جاری

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران خاطرنشان ساخت: کمک هزینه مسکن کارگران تا قبل از تصویب ۴۰ هزار تومان بود که شورای عالی کار آن را به ۱۰۰ هزار تومان افزایش داده است و لذا افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن رقم چندانی نیست که کارفرمایان نتوانند آن را پرداخت کنند؛ ضمن آنکه مصوبه قانونی و توسط دولت به تصویب رسیده و از ابتدای سال ۱۳۹۸ لازم الاجرا است.

به گفته وی چنانچه کارگران مشمول قانون کار افزایش حق مسکن سال ۱۳۹۸ را هنوز دریافت نکرده‌اند در فیش حقوقی اردیبهشت ماه آنها منظور خواهد شد و کارفرمایان مکلف می باشند از اردیبهشت ماه کمک هزینه مسکن را به طور کامل به کارگران پرداخت کنند.

 شورای عالی کار در بهمن ماه سال گذشته حق مسکن کارگران را که پیش از این ۴۰ هزار تومان بود افزایش داد و به ۱۰۰ هزار تومان رساند. افزایش حق مسکن سال ۱۳۹۸ کارگران در هفته گذشته توسط هیأت وزیران تصویب شد و معاون اول رئیس جمهوری نیز آن را ابلاغ کرد. بر اساس این مصوبه، افزایش حق مسکن باید از فروردین ماه اعمال شود و کارفرمایان باید مابه التفاوت حق مسکن ۶۰ هزار تومانی بابت فروردین ماه را به نیروی کار خود پرداخت کنند.

بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در فروردین ماه سال جاری ضمن اشاره به مصوبه افزایش حق مسکن کارگران اشاره کره بود: سال گذشته شورای عالی کار حق مسکن کارگران را به ۱۰۰ هزار تومان افزایش داد، اما علیرغم تصویب آن در شورای عالی کار هنوز در هیأت وزیران تصویب و اجرایی نشده است که طبعاً در روزهای آینده باید تعیین تکلیف شود تا کارفرمایان حق و حقوق کارگران را در پایان فروردین بپردازند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حداقل مزد 20 درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد

حداقل مزد ۲۰ درصد مخارج خانوار را پوشش می دهد

آمار و ارقام نشان دهنده آن است که یک خانوار طبق استانداردهای سال ١٣٨۵ برای ...