خانه » عمومی اقتصاد » استفاده از ظرفیت برجام و NPT همزمان با پیش گرفتن سیاست خود
استفاده از ظرفیت برجام و NPT همزمان با پیش گرفتن سیاست خود
استفاده از ظرفیت برجام و NPT همزمان با پیش گرفتن سیاست خود

استفاده از ظرفیت برجام و NPT همزمان با پیش گرفتن سیاست خود

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مهم که ایران از ظرفیت برجام و NPT استفاده می کند، گفت‌: ایران در قالب برجام و NPT سیاست خود را پیش می گیرد، اما تعهدات مازاد بر NPT را اجرا نخواهد کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، حشمت الله فلاحت پیشه درباره پاسخ های احتمالی ایران به خروج آمریکا از برجام بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست تقابلی خود را پیش رو می گیرد. قطعا از این سیاست همه قوای نظام و جریانات سیاسی حمایت خواهند کرد. اصل این است که ما در قالب برجام و NPT حتما سیاست خود را در پیش خواهیم گرفت.

بر اساس اظهارات وی برجام که در حال‌ حاضر به عنوان برنامه جامع یاد شده است، دارای پیش بینی هایی است که اگر طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

از ظرفیت برجام استفاده می کنیم

فلاحت پیشه بیان داشت: آخرین اتفاق این بود که آمریکایی ها بعد از بازگشت تحریم ها نقشه دوم خود را پیاده سازی کردند. این نقشه با هدف محرومیت صنعت هسته ای جمهوری اسلامی ایران پیاده سازی شد تا از این چرخه بهره لازم را ببرند. نتیجه‌ این است که ما از دل برجام باید دو موضوع را دنبال کنیم. قسمت اول این است که جمهوری اسلامی ایران ساز و کارهای داخلی را برای تامین سوخت مورد نیاز خود طی می‌کند، چون پیش‌بینی های ما این است که آمریکایی ها در آینده می‌خواهند مشکلاتی برای کشور در زمینه سوخت هسته ای و تبادلات هسته ای ایجاد کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: ایران باید وارد مذاکرات جدی با آژانس بین المللی هسته ای و اعضای برجام شود تا سوخت مورد نیاز خود را در سطوح مورد نیاز در داخل تولید کنیم.

فلاحت پیشه در انتها بیان کرد: ما یکسری تعهداتی مازاد بر NPT را اجرا کردیم که ماحصل NPT نبود،‌ بلکه ماحصل ظرفیت برجام بود. پس اکنون دلیلی ندارد که ایران در شرایط فعلی به این تعهدات پایبند بماند. بهتر است تعدیل در این تعهدات نیز شکل بگیرد. منتها اتفاقی که رخ می دهد این است که خروج از برجام و NPT صورت نخواهد گرفت و ما نیز از ظرفیت های برجام و NPT برای مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنیم.

علاء الدین بروجردی نیز در این باره ضمن بیان اینکه برجام جاده‌ دو طرفه است، افزود: زمان برای تجدید نظر در اجرای برجام فرا رسیده است، برجام یک جاده دو طرفه بود باید بپذیریم که ما تعدادی از فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود را محدود کردیم که آمریکایی ها هم به عنوان کشور امضاکننده قرارداد قرار بود تحریم ها را بردارند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حمایت اتحادیه اروپا از برجام مانع چشم پوشی از سایر مسائل نیست

حمایت اتحادیه اروپا از برجام مانع چشم پوشی از سایر مسائل نیست

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد حمایت اتحادیه اروپا از برجام باعث نمی ...