خانه » اخبار جهان » حذف نفت ایران از بازارهای جهانی هدفی مهم برای آمریکا و متحدانش
حذف نفت ایران از بازارهای جهانی هدفی مهم برای آمریکا و متحدانش
حذف نفت ایران از بازارهای جهانی هدفی مهم برای آمریکا و متحدانش

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی هدفی مهم برای آمریکا و متحدانش

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی را می توان نخستین و مهمترین هدف آمریکا بعد از خروج از برجام دانست. هدفی که برای رسیدن به آن به ابزارهای متفاوتی متوسل شده است و در میان این ابزارها، عربستان با دادن افسار خود به دست ترامپ به یکی از اصلی ترین گزینه ها برای رساندن آمریکا به هدف مذکور تبدیل شده است.

نفت یا به عبارت دیگر طلای سیاه که همیشه در صحنه تعاملات سیاسی نقش اصلی را بازی کرده است، این بار نیز با خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم های مجدد علیه ایران دستاویزی برای آمریکا و عربستان شده تا با نقش های مورد پسند خود این بازیگر را حرکت دهند. طی یک سالی که از خروج آمریکا از برجام گذشته است، ترامپ سناریوهای مختلفی را برای حذف نفت ایران از بازارهای جهانی طراحی کرد که عربستان تقریباً در همه آن ها نقش مهمی ایفا کرده است.

آمریکا پس از خروج از برجام اعلام کرد که می خواهد میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند و به صورت غیررسمی از عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک درخواست کرد تولیدشان را افزایش دهند اما به رقم مشخصی اشاره نکرده بود. استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا نیز در هشتم ماه مه، همزمان با اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران و وضع مجدد تحریم ها علیه تهران، اظهار داشت که برخی از کشورها مایل هستند تولید نفت خود را برای جبران کاهش احتمالی عرضه به بازار جهانی افزایش دهند.

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی با همکاری عربستان

از طرفی خالد فالح وزیر صنعت، معدن و انرژی عربستان همزمان با این اتفاق بیان کرد که در واکنش به احتمال کاهش حجم نفت خام ایرانی در بازارهای بین المللی پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای ما آماده افزایش تولید نفت هستیم. ما با بزرگترین تولیدکنندگان در داخل و خارج اوپک و با بزرگترین مصرف کنندگان همکاری خواهیم کرد تا کمبودها را به کمترین میزان ممکن برسانیم.

البته عربستان در این میان برای افزایش تولید خود تنظیم بازار نفت را بهانه کرد اما در باطن به دنبال جامه عمل پوشاندن به خواسته های آمریکا بوده است. درواقع ترامپ قصد داشت نفت ایران را از بازار جهانی حذف کند و برای این‌که متهم به از بین بردن تعادل در بازار جهانی نشود و قیمت‌ها افزایش پیدا نکند از همراهان خود در اوپک خواست تولید خود را افزایش دهند.

درخواستی که عربستان با پشت پا زدن به تعهد ۶۰ ساله اوپک به آن پاسخ گفت و حتی توهین آمریکا به این کشور نیز مانعی برای خوش خدمتی آن‌ها به آمریکایی ها نشد. اواسط مهرماه سال گذشته و پیش از آغاز تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران بود که رئیس جمهوری آمریکا در اظهارنظری درباره متحد نزدیک کشورش بیان کرد به پادشاه عربستان هشدار داده است که بدون پشتیبانی ارتش آمریکا دو هفته هم در قدرت دوام نخواهد آورد.

ترامپ در جمع حامیانش در ایالت میسی سیپی تاکید کرده بود: ما از عربستان سعودی محافظت خواهیم کرد. شاید شما بگویید که آن‌ها ثروتمندند و من عاشق پادشاه، ملک سلمان هستم. اما گفتم :پادشاه، ما از شما حفاظت می کنیم. شما بدون ما دو هفته هم دوام نخواهید آورد. باید هزینه‌های ارتش خودتان را بپردازید.

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی هدف اصلی آمریکا

به رغم این سخنان تند و تیز، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان داشته و آن را خاکریزی علیه ایران در این منطقه دانسته است. به نحوی که طرف سعودی نه تنها شأن خود را در برابر تحقیر آمریکا حفظ نکرد بلکه با چراغ سبز نشان دادن به خواسته های آمریکا در اوپک نشان داد حتی در حد حفظ ظاهر در جهان هم رفتار دیپلماتیک ندارد.

همچنین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، اظهار کرده است که کشورش به وعده خود به واشنگتن برای جبران عرضه از دست رفته نفت ایران به دلیل تحریم های آمریکا، عمل کرده است. ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با بلومبرگ نیز بیان کرد: درخواستی که آمریکا از عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو اوپک داشت این بود که تضمین کنند عرضه کمتر از سوی ایران جبران می شود و این اتفاق افتاد. اگر اشتباه نکنم صادرات نفت ایران به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است و عربستان سعودی و کشورهای اوپک و غیر اوپک ۱.۵ میلیون بشکه در روز به تولید نفت خود افزوده اند، بنابراین ما حداکثر دو بشکه در برابر هر بشکه نفتی که اخیراً صادرات آن از سوی ایران کاهش یافته، نفت صادر می کنیم. بنابراین ما کار خود را انجام داده‌ایم و حتی بیشتر عمل کرده‌ایم.

آمریکا علیرغم برخورداری از پشتوانه بزرگترین عضو اوپک برای حذف نفت ایران از بازارهای جهانی به دلیل افزایش بی سابقه قیمت نفت نتوانست به هدف حذف نفت ایران از بازارهای جهانی به صورت کامل برسد و دو روز مانده به آغاز تحریم های نفتی به هشت مشتری نفت ایران به مدت شش ماه معافیت داد. معافیتی که در ازای آن از کشورها خواست تا میزان واردات نفت از ایران را طی شش ماه کاهش دهند.

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی ممکن نیست

از طرفی در این بازه زمانی تولید عربستان روز به روز افزایش پیدا کرده و به رقم بی سابقه ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز رسید. اواخر پاییز سال ۱۳۹۷ که آمار ابتکار مبادله اطلاعات بین سازمان ها (JODI)نشان داد صادرات اکتبر عربستان سعودی ۲۶۸ هزار بشکه در روز بالاتر از سپتامبر و بالاترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۷ بوده است.

بر اساس آمار موجود که روزشمار پایان مهلت معافیت آمریکا به مشتریان ایران آغاز شده است و به نظر می رسد کاخ سفید این بار هم زیر سایه حمایت عربستان ایران را تهدید کرده است که معافیت های نفتی را تمدید نخواهد کرد. در بیانیه ای که کاخ سفید هفته گذشته منتشر کرد آمده است: دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که معافیت های نفتی را که در اوایل ماه مهر منقضی می شود را تمدید نکند. این تصمیم برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اتخاذ شده است تا نظام جمهوری اسلامی یکی از منابع درآمدی خود را از دست دهد.

ایالات متحده آمریکا گفته است با همراهی عربستان سعودی و امارات متحده عربی و نیز دوستان و شرکایمان متعهد شده ایم که بازار جهانی نفت را تأمین کنیم. ما توافق کرده ایم که اقداماتی به موقع را اتخاذ کنیم تا در صورت حذف نفت ایران از بازار، تقاضای جهانی برآورده شود.

دولت ترامپ و متحدان آنها مصمم هستند تا کمپین فشار حداکثری علیه ایران را حفظ کرده و گسترش دهند تا فعالیت های بی‌ثبات‌کننده این کشور علیه آمریکا، شرکا و متحدانشان و صلح خاورمیانه پایان یابد. تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای خاتمه دادن به تمامی معافیت های نفتی ایران نشانگر تعهد ایالات متحده برای تحت فشار گذاشتن ایران است.

حذف نفت ایران از بازارهای جهانی برای تحت فشارگذاشتن ایران

پس از این بیانیه وزیر انرژی عربستان سعودی، خالد الفالح نی زاعلام کرده است: پس از پایان معافیت های آمریکا برای واردکنندگان نفت ایران، نیازی به افزایش فوری تولید نفت نمی باشد. وی گفته است در صورتی که مشتریان نفت بیشتری لازم داشته باشند، عربستان به نیاز آن‌ها پاسخ خواهد داد. ما تمایل داریم در محدوده تولید داوطلبانه خود باقی بمانیم. ریاض به مشتریان خود پاسخ گو خواهد بود، به ویژه به مشتریانی که در حال استفاده از معافیت برای وارد کردن نفت از ایران بودند و حالا این معافیت آنها کنسل شده است.

با این حال عربستان در صورتی ادعای جبران خلأ نفت ایران را دارد که برخی کارشناسان باور دارند عربستان قادر نخواهد بود خلأ نفت ایران را جبران کند. به گفته آنان عربستان همیشه مدعی ظرفیت مازاد بوده است و با این ادعا در برخی مواقع بازار را تحت فشار قرار خواهد داد. این در حالی است که عربستان مایل به افزایش قیمت نفت نمی باشد. باید این مسئله را در نظر داشت که طی ماه های گذشته عربستان برای همکاری با آمریکا و با هدف جبران خلأ نفت ایران در بازار در حداکثر توان خود تولید کرد و در نهایت تولید خود را به بهانه تعهد کاهش تولید اپک کاهش داد.

چرا حذف نفت ایران از بازارهای جهانی ممکن نیست؟

از طرفی شواهد حاکی از آن است که ظرفیت تولید نفت در عربستان بیشتر از ۱۰ میلیون بشکه نیست زیرا علیرغم اینکه آنها روی مسئله افزایش ضریب بازیافت کار کرده اند اما عمر میادین آن ها بالا می باشد. البته در آن سوی ماجرا کارشناسانی هستند که اعتقاد دارند عربستان می تواند خلأ نفت ایران را جبران کند. در این راستا، مرتضی بهروزی فر کارشناس حوزه انرژی به ایسنا گفته است: به غیر از این نمی توان از عربستان انتظار داشت. عربستان رقیب و به نوعی دشمن ایران در منطقه و به دنبال وارد کردن ضربه حداکثری به ایران می باشد و چه راهی بهتر از حذف درآمد نفتی ایران؟

وی در این باره توضیح داد: قبل از تحریم ها میزان صادرات نفت ایران حدود ۲.۵ میلیون بشکه بوده که در حال حال حاضر به حدود ۱.۲ میلیون بشکه رسیده است. به عبارت دیگر به راحتی خلأ نفت ایران را جبران کرده اند. این روند ادامه خواهد داشت مگر آنکه در بازار اتفاق خاصی رخ دهد.

این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان نیز در این باره گفته است عربستان و امارات درباره ظرفیت های نفتی خود بزرگ نمایی می کنند. در حالی که عربستان حمایت همه جانبه خود از آمریکا برای حذف نفت ایران را اعلام کرده است باید منتظر ماند و دید آیا این ابر قدرت نفتی می تواند پای قول خود به آمریکا بماند یا خیر.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*