خانه » اخبار جهان » خروج ایران از بازار نفت و تلاش دو کشور همسایه برای فریب بازار
خروج ایران از بازار نفت و تلاش دو کشور همسایه برای فریب بازار
خروج ایران از بازار نفت و تلاش دو کشور همسایه برای فریب بازار

خروج ایران از بازار نفت و تلاش دو کشور همسایه برای فریب بازار

دو کشور همسایه در تلاش هستند با بیانیه ها و بزرگنمایی در ظرفیت مازاد خود به بازار اطمینان دهند مشکلی با خروج ایران از بازار نفت ایجاد نمی شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، وزیر نفت در مراسم آیین آغاز به کار بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید، اقدامات این وزارتخانه در سال جاری را تشریح کرد.

وی ضمن اشاره به تحریم های ایران بیان کرد:ادامه صادرات نفت که بیشترین فشار دشمن بر آن است از جمله اهداف این وزارتخانه در سال جدید به شمار می رود.

وزیر نفت با اشاره به تلاش برای تامین خوراک واحدهای پایین دستی نیز گفت: خوراک واحدهای پایین دستی بویژه پتروشیمی ها به میزان درخواست تولیدی ها با افزایش تولید متان برای اولین‌بار تولید تامین شد.

زنگنه به افزایش ظرفیت تولید گاز در سال جاری اشاره کرده و افزود:  این ظرفیت از یک میلیون مترمکعب در روز عبور و تامین سوخت گاز برای همه شعبه های تخصصی و کارگاهی فراهم خواهدشد. از دیگر برنامه های وزارت نفت سرمایه گذاری در تاسیسات پارس جنوبی است که تولید را از این میزان به ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

تمرکز بر اتمام طرح‌های پتروشیمی در سال ۹۸ و ۹۹ در دستور کار می‌باشد و تاکنون ۱۸ طرح راه اندازی و میزان تولید نهایی از ۲۷ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۵۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد داد.

وی ضمن اشاره به اینکه درآمد حاصل از محصولات  پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ به ۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید افزود: این به معنای ایجاد درخواست برای خدمات مهندسی و کالاها از بازارهای داخلی می باشد. برنامه ریزی برای استفاده از منابع مالی و نقدینگی دراختیار مردم چه در شرکت نفت و چه بخش خصوصی از دیگر برنامه ها است.

خروج ایران از بازار نفت و آشفتگی بازار

وی در ادامه افزون کرد: توسعه صنایع بالادستی نفت و ادامه طرح های گازرسانی شهری و روستایی و تداوم حمایت هگاز کالهای ساخت داخل  نیز از دیگر برنامه های وزارت نفت در سال جاری خواهد بود.

زنگنه درباره تحریم آمریکا و بازرهای جهانی نفت تصریح نمود: خروج ایران از بازار نفت گرچه آرزوی آمریکا می باشد، اما خیالی واهی است. ایران با هیچ کشوری دشمنی ندارد، ولی دو کشور همسایه تلاش می کنند، با بیانیه ها و بزرگنمایی در ظرفیت مازاد خود به بازار اطمینان دهند مشکلی با خروج ایران از بازار ایجاد نمی شود. هر صاحب نظر مستقلی در بازار می داند این صحبت ها بزرگنمایی است و نه تنهادر ظرفیت نفت خود بلکه درذخایر نیز اغراق می کنند، و تاکنون نتوانستند تایید هیچ مرجع معتبری را در تایید ذخایر خود دریافت کنند.

بازار نفت را با بیانیه نمی شود اداره کرد و تعیین کننده تولید واقعی نفت می باشد که به بازار عرضه می شود. شکنندگی بازار نفت با بیانیه های نمایشی و ایجاد جو روانی جبران نمی شود. وضعیت بازار با تلاطم های غیر قابل پیش بینی شکننده است.

جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده و هرکس از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند باید تبعات آن را نیز بپذیرد.

وی در انتها ضمن اشاره به اینکه برخی از لایحه نوپک برای آینده اوپک نگران و به دنبال همکاری اوپک و غیراوپک و جلب تولیدکنندگان کوچک  در اوپک هستند تصریح کرد: در حالی که همانها با راهی که می روند و استفاده از نفت به عنوان صلاحی علیه دو عضو تاثیرگذار، اتحاد اوپک را به تفرقه بدل کرده اند و با این کار مرگ اوپک را رغم می زنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سقف قیمتی شش ماهه نفت در واکنش به داده های اقتصادی چین

سقف قیمتی شش ماهه نفت در واکنش به داده های اقتصادی چین

در حالی امروز بازارهای جهانی نفت آغاز به کار کردند که نفت برنت در واکنش ...