خانه » اخبار جهان » جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و تصمیم وی برای انتقال پایتخت از جاکارتا
جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و تصمیم وی برای انتقال پایتخت از جاکارتا
جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و تصمیم وی برای انتقال پایتخت از جاکارتا

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و تصمیم وی برای انتقال پایتخت از جاکارتا

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرد که تصمیم دارد پایتخت این کشور ۲۶۰ میلیون نفری را از جاکارتا در جزیره جاوه به شهر دیگری منتقل کند.

با بالا آمدن آب اقیانوس ها این خطر وجود دارد که در ۳۰ سال آینده بخش های اعظم این شهر با ۱۰ میلیون نفر جمعیت زیر آب رود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، اندونزی دارای بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا می باشد و جاکارتا پایتخت آن یکی از شلوغ ترین پایتخت های جهان محسوب می شود.

بامبانگ برودجونگورو وزیر برنامه ریزی اندونزی پس از نشست هیات دولت اندونزی در جاکارتا در گفت وگو با رسانه های این کشور اطلاع داد که رئیس جمهوری مصمم است که پایتخت چهارمین کشور پرجمعیت جهان را به خارج از جزیره پرازدحام جاوه منتقل کند که این تصمیم بسیار مهمی برای این کشور می باشد.

وی همچنین بیان داشت: براساس دستور رئیس جمهور جوکوی، هیات دولت باید شهر جدیدی را با ویژگی های مطرح، برای جایگزینی پایتخت انتخاب کند.

به گفته وی روند انتخاب و جابه جایی از شهر ساحلی جاکارتا (پایتخت کنونی اندونزی) که در سواحل شمالی جزیره جاوه مستقر است به کلان شهر دیگر ممکن است تا ۱۰ سال به طول انجامد.

جاکارتا، پایتخت اندونزی با جمعیتی افزون بر ۱۰ میلیون نفر بیش از همه شهر‌های جهان در خطر غرق شدن است. بالا آمدن آب اقیانوس ها این خطر را در پی دارد که در ۳۰ سال آینده بخش‌های اعظم این شهر که چند میلیون شهروند دارد، به زیر آب بروند.

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در صدد انتقال پایتخت

دانشمندان مرکز باندونگ تکنولوژی هشدار داده اند که جاکارتا بیش از همه شهر‌های دیگر در معرض خطر غرق شدن می باشد، زیرا این شهر روی زمین هایی باتلاقی بنا شده و ۱۳ رود از میان آن عبور می کند.

آنچه اوضاع را خطرناکتر می کند، طغیان این رود‌ها همزمان با باران های استوائی موسمی می باشد و این امر سبب شده است تا ارتفاع سطح آب در باتلاق‌ها هر سال بیش از سال گذشته شود. این امر جاکارتا را با خطر غرق شدن کامل روبرو کرده است.

مرکز پژوهشی باندونگ تکنولوژی اندونزی سال گذشته با انتشار گزارشی زیست محیطی پیش بینی کرد که تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۹۵ درصد بخش‌های جاکارتا به زیر آب خواهند رفت.

طبق این گزارش در یک دهه آینده، جاکارتا سالانه ۲٫۵ سانتی متر و در مجموع ۱۰ سال، ۲٫۵ متر در آب های اقیانوسی فرو خواهد رفت. این موضوع در یک دهه اخیر به یکی از مهمترین چالش های زیست محیطی و اقتصادی دولت های مختلف اندونزی به ویژه دولت جوکوی تبدیل شده است.

وزیر برنامه ریزی اندونزی در کنفرانس خبری بعد از نشست کابینه اعلام کرد: جوکو ویدودو به دنبال انتقال پایتخت اندونزی است که این تصمیم بسیار مهمی است ولی هنوز محل پایتخت جدید مشخص نیست.

 در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در اندونزی جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی توانست به پیروزی برسد و برای دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری این کشور را در دست گیرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*