خانه » بازرگانی » مکانیزم بورس کالا و عدم الزام به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا
مکانیزم بورس کالا و عدم الزام به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا
مکانیزم بورس کالا و عدم الزام به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا

مکانیزم بورس کالا و عدم الزام به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا

طی سالیان اخیر وزارت صنعت تاکید کرده است که مکانیزم بورس کالا آن طور که باید و شاید مفید فایده نیست و باید محصولات در بازار آزاد داد و ستد شوند.

در جدیدترین اقدام وزارت صنعت اقدام به برداشتن الزام عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا کرده که این اقدام موجبات افزایش قیمت این محصول را به دنبال داشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، بررسی اوضاع بازار آهن اسفنجی نشان دهنده آن است که با برداشته شدن الزام عرضه آهن اسفنجی در بورس کالاو تغییر مکانیزم بورس کالا بازار این محصول حال خوشی نداشته و تولیدکنندگان شمش علاوه بر مشکلات در تامین مواد با قیمت های غیرمنطقی مواجه هستند.

وزارت صمت عرضه آهن اسفنجی را از بورس کالا حذف کرده تا معاملات این کالا به صورت آزاد میان خریدار و فروشنده انجام شود ولی این روزها قیمت های سرسام آوری از این نهاده تولید شنیده می شود.

قیمت هایی که هیچ سنخیتی با دستورالعمل وزارت صنعت مبنی بر قیمت گذاری آهن اسفنجی بر مبنای ۵۰ درصد شمش فولاد خوزستان ندارد و موجب شده صدای تولیدکنندگان حوزه شمش القایی به اعتراض بلند شود.

از طرفی تولیدکنندگان شمش حوزه القایی برای اخذ مجوز صادراتی شمش خود نیازمندند تا اسناد خود مبنی بر تولید بر پایه آهن اسفنجی و نه قراضه را به اداره گمرک ارائه نمایند و افزایش قیمت این نهاده تولید موجب شده تا با افت قیمت های فولاد صادراتی مارجین این حوزه تحت فشار قرار گیرد.

همچنین بنا به اعلام برخی منابع معتبر، بهای آهن اسفنجی در بازار داخلی هم اکنون از سوی برخی واسطه ها در حدود ۲۳۰۰ تومان/کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد می شود.

مکانیزم بورس کالا برای عرضه آهن اسفنجی

قیمت شمش فولادی در بورس کالا بایستی ۴۶۰۰ تومان باشد و این در حالی است که آخرین عرضه شمش معامله شده بورس کالا امروز با میانگین موزون ۳۹۱۱ تومان/کیلو انجام شد. عدم نظارت بر قیمت تولیدکنندگان آهن اسفنجی موجب شده تا تامین کنندگان بدون نگرانی این بخش از زنجیره فولاد را با افزایش قیمت روبرو نمایند.

 نظارت کمیته تنظیم بازار با هدف تنظیم قیمت ها در بازار داخلی بایستی در سراسر زنجیره فولاد تداوم داشته باشد. رها کردن قسمتی از این زنجیره می تواند شکست کلی سیاست این کمیته در وزارت صنعت را در پی داشته باشد. برخی منابع نیز اعلام کرده است که وزارتخانه در حال بررسی این موضوع بوده و زمزمه هایی از بازگشت عرضه آهن اسفنجی به بورس کالا شنیده می شود.

 افزایش قیمت در حوزه آهن اسفنجی یقینا باعث خواهد شد تا تامین کنندگان قراضه نیز به عنوان جایگزین این ماده تولیدی بر رشد قیمت های خود اصرار ورزند.

همچنین این افزایش ها در قیمت محصول نهایی منعکس خواهد شد و تاثیر مستقیم خود را بر بهای مصرف کننده خواهد گذاشت. به نظر می رسد الزام مجدد عرضه آهن اسفنجی به قیمت پایه مصوب وزارتخانه در آینده ای نزدیک مسئله ی دور از ذهنی نباشد.

بورس کالا جایی برای معاملات امن به شمار می رود و دست دلالان از بازار فولاد را کوتاه می کند که خریدار و فروشنده با خیالی آسوده به معامله می پردازند. البته طی چند سال اخیر شاهد تعیین سقف قیمت و ایجاد محدودیت هایی در معاملات می باشد که تا پیش از این تعیین قیمت برای مقاطع فولادی بدون مبنای درستی صورت می گرفت.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم انگیزه برای عرضه نفت خام در بورس از سوی مسوولین مربوطه

عدم انگیزه برای عرضه نفت خام در بورس از سوی مسوولین مربوطه

طبق اظهارات همایون دارابی کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه، اکنون هیچ انگیزه‌ای برای عرضه ...