خانه » بازرگانی » قیمت شیرینی به دلیل افزایش دستمزد و قیمت مواد اولیه افزایش می‌یابد
قیمت شیرینی به دلیل افزایش دستمزد و قیمت مواد اولیه افزایش می‌یابد
قیمت شیرینی به دلیل افزایش دستمزد و قیمت مواد اولیه افزایش می‌یابد

قیمت شیرینی به دلیل افزایش دستمزد و قیمت مواد اولیه افزایش می‌یابد

رئیس اتحادیه قنادان اعلام کرد: با توجه به افزایش ۳۴ درصدی دستمزد و بالارفتن قیمت مواداولیه قیمت شیرینی در سال ۹۸ افزایش می یابد.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، علی بهره مند، ضمن اشاره به افزایش قیمت برخی مواد اولیه در تولید شیرینی بیان داشت: در سال جاری شاهد افزایش برخی مواد اولیه شیرینی از جمله آرد، روغن مایع، شکر و برخی اقلام دیگر بوده ایم و با توجه به افزایش دستمزد کارگران، قیمت تمام شده تولید شیرینی برای قنادان افزایش پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه قنادان همچنین افزود: با توجه به این افزایش قیمت ها و بخصوص افزایش ۳۴ درصدی دستمزد و حقوق کارگران در سال جاری، قیمت اتحادیه برای شیرینی هایی که تا پیش از این بر اساس قیمت گذاری اتحادیه عرضه می شدند، افزایش پیدا می کند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر هنوز هیچ تصمیمی درباره میزان افزایش قیمت شیرینی اتخاذ نشده و همکاران ما در حال آنالیز قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده شیرینی می باشند.

قیمت اعلامی از سوی اتحادیه قنادان در سال ۹۷ به نسبت سال ۹۲ رشدی بین ۷۱ تا ۱۱۸ درصد داشته است و این در حالی بود که در سال ۹۷، اتحادیه قنادان برای ممانعت از افزایش قیمت شیرینی، به قنادان و شیرینی‌ روشی‌ها این مجوز را داد که وزن جعبه شیرینی را در محاسبه قیمت شیرینی احتساب نمیاند و این یعنی جعبه شیرینی نیز به قیمت شیرینی در هنگام خرید محاسبه می‌شد.

قیمت شیرینی افزایش خواهد یافت

در حال حاضر و بر اساس قیمت های مصوب سال ۹۷، هرکیلوگرم شیرینی برنجی معمولی ۱۸ هزار تومان، شیرینی تر و خامه ای درجه یک ۲۱ هزار و ۵۰۰تومان، شیرینی گل محمدی ۱۷ هزار و۵۰۰، شیرینی زبان و پاپیونی ۱۸ هزار تومان و کیک یزدی ۱۳ هزار تومان است.

البته علی‌رغم اعلام قیمت های مصوب، در برخی از شیرینی فروشی‌ها، قیمت‌ها با درصدی بیش از قیمت های اعلامی عرضه می شوند و شیرینی هایی که بیش از شیرینی های دارای قیمت مصوب، مورد اقبال مشتریان هستند، از جمله انواع شیرینی‌ها تر با قیمت هایی بالاتر به فروش می‌رسند.

با این همه، افزایش قیمت شیرینی همزمان با کاهش قدرت خرید مردم که باعث شده بود است تا در سال گذشته، ۴۰ درصد از فروش قنادی های پایتخت کاهش یابد و ممکن است افزایش قیمت شیرینی، باز هم به کاهش فروش شیرینی منجر شود و بازی دو سر باختی شود هم برای مصرف کنندگان و هم قنادان.

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران در اسفند ماه سال گذشته از محاسبه قیمت جعبه و بسته بندی شیرینی در قیمت نهایی شیرینی خبر داده و گفته بود: در یک سال اخیر قیمت جعبه و بسته بندی شیرینی با رشد ۳۰۰ درصدی مواجه شده است.

وی در رابطه با شرایط بازار شیرینی در ایام عید نوروز نیز گفته بود: در ماه های اخیر قیمت مواد اولیه با رشد قابل توجهی همراه بوده اما قیمت انواع شیرینی که به صورت رسمی نرخ گذاری می شود، تغییری نداشته است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*