خانه » صنعت و معدن » حمایت از کالای ایرانی و اصلاح طرح مربوط به آن توسط نمایندگان مجلس
حمایت از کالای ایرانی و اصلاح طرح مربوط به آن توسط نمایندگان مجلس
حمایت از کالای ایرانی و اصلاح طرح مربوط به آن توسط نمایندگان مجلس

حمایت از کالای ایرانی و اصلاح طرح مربوط به آن توسط نمایندگان مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی موادی از طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را بررسی کرده و به منظور تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح، موادی از طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را بررسی کرده و آن را اصلاح کردند.

بر اساس این تبصره الحاقی به ماده ۲ این طرح عدم شمول احکام این قانون نسبت به دستگاه های زیر نظر مقام معظم رهبری با اذن ایشان مجاز می باشد.

بر اساس تبصره الحاقی به بند الف ماده ۵ این طرح عدم رعایت حکم این بند در جایی که مصالح امنیتی دفاعی وجود داشته باشد منوط به مجوز شورای عالی امنیت ملی کشور عنوان کرده است.

در تبصره ۹ ماده ۵ این طرح تعیین شد پیوست فناوری قرارداد جزء لاینکف قرارداد محسوب می شود و دستگاه های موضوع ماده ۲ این قانون موظف می باشند این پیوست را در کلیه طرح ها و ارجاع کار موضوع این قانون مبتنی بر سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، سیاست های علم و فناوری، و اقتصاد مقاومتی تهیه و همراه با سایر مستندات فنی و اقتصادی طرح برای تصویب به شورای اقتصاد ارائه نمایند.

بالاترین مقام دستگاه اجرایی موظف به نظارت بر حسن اجرای پیوست مزبور برای هر یک از قراردادهای موضوع این قانون است.

حمایت از کالای ایرانی

در بند الف ماده ۹ این طرح بر اساس اصلاحات انجام گرفته قرار شد به منظور ارائه انواع ابزارهای مورد نیاز تولیدی و خدماتی کشور اعم از ضمانت نامه شرکت در مناقصه پیش پرداخت، حسن انجام کار، حسن انجام تعهدات، وجه الضمان و سایر ضمانت نامه های تعهدات قراردادی دولت مکلف است زمینه‌ ای قانونی لازم را برای تأسیس و شکل گیری فعالیت مؤسسات تضمین غیر دولتی را ظرف مدت ۶ ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون فراهم آورد.

شرکت‌های بیمه گر ایرانی غیر دولتی مجاز هستند نسبت به تأسیس مؤسسات تضمین بر اساس ضوابط و مقررات قانونی اقدام نماید.

در اصلاحات انجام شده در بند الف ماده ۱۳ این طرح به دولت اجازه داده می شود اقدام قانونی لازم برای تشویق بیمه ای فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نحوه محاسبه حق بیمه، معافیت های بیمه ای و مفاصا حساب کلیه قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی با دانشگاه‌ها یا مراکز علمی و پژوهشی دارای مجوز قطعی از وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فنآوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را انجام دهد.

در اصلاحات انجام شده در بند د تبصره ۱۳ این طرح در مورد تهیه اقلام و نیازهای قراردادهای پژوهشی و آزمایشگاهی و تحقیقاتی فناورانه دانشگاه‌ها و یا مراکز علمی و پژوهشی دارای مجوز قطعی از وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت و آموزش پزشکی طبق قوانین و مقررات مربوطه به آن عمل شود.

نمایندگان مجلس در دی ماه سال گذشته نیز در مصوبه ای ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد، را تا پایان مدت قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ممنوع نموده و یا براساس ماده ۲۲ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور از موانع تعرفه ای و فنی جهت مدیریت واردات استفاده کند.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رونق تولید و بررسی و ارزیابی راهکار‌های تحقق شعار سال جاری

رونق تولید و بررسی و ارزیابی راهکار‌های تحقق شعار سال جاری

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع مجلس از جلسه مشترک ۴ کمیسیون تخصصی مجلس برای تحقق ...