خانه » اخبار جهان » مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی درباره مسائل مختلف از جمله توافق هسته ای ایران، خلع سلاح اتمی کره شمالی و نیروگاه عربستان سعودی اظهارنظر کرد.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بامداد پنجشنبه مجددا بر پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) تاکید نمود.

آمانو در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی.بی.اس درباره پایبندی ایران به برجام اظهار داشت: من فعالیت های متناقض با توافق هسته ای ایران مشاهده نمی کنم ولی باید بسیار بسیار دقیق نظارت داشته باشیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به گزارش های متعدد آژانس درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، مجددا تاکید کرد: بازرسان ما به تمام تاسیسات و مکان هایی که نیاز به بررسی باشد، دسترسی دارند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ضمن انتقاد از خروج دونالد ترامپ از برجام، تصریح کرد: آنها (ایران) تا همین الان به اجرای (کامل) توافق پرداخته اند. ایالات متحده یک کشور مهم است و البته که (خروج آن از برجام) تاثیر جدی (بر تحولات آتی) می گذارد.

آمانو در ادامه به مسئله خلع سلاح اتمی کره شمالی پرداخته و تصریح نمود: طی یک دهه گذشته، برنامه اتمی این کشور گسترش قابل توجهی داشته به نحوی که در سال قبل، فعالیت ها در برخی تاسیسات ادامه یافته یا توسعه بیشتری پیدا کرده است.

نظر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره کره شمالی

وی با انتقاد صریح از دخالت های آمریکا در روند اتمی زدایی شبه‌جزیره کره به بهانه مذاکرات صلح، نیز توضیح داد: آژانس تنها سازمان بین المللی می باشد که می تواند روند خلع سلاح اتمی را به شیوه ای بی طرفانه، مستقل و عینی راستی آزمایی و بر آن نظارت کند. با مذاکراتی که آمریکا به راه انداخته، به هیچ جا نمی رسیم و امید کمی هم که به حضور بازرسان در آنجا بود، ازبین رفت.

آمانو در ادامه گفت: آژانس آماده است تا در صورت حاصل شدن توافقی با کره شمالی در جریان مذاکرات خلع سلاح، طی فقط چند هفته بازرسان خود را به این کشور اعزام کند.

مدیرکل آژانس اتمی در بخش دیگری از مصاحبه درباره تمایل عربستان سعودی برای ساخت نیروگاه اتمی در این کشور، نیز توضیح داد: پروتکل الحاقی، ابزار راستی آزمایی قدرتمندی است که به آژانس، دسترسی گسترده تری به اطلاعات درباره تمام بخش های چرخه سوخت هسته ای یک کشور را ارائه می دهد. پروتکل الحاقی همچنین به بازرسان ما دسترسی بیشتری به تاسیسات و مکان ها، در برخی موارد فقط کمتر از دو ساعت از زمان اطلاع رسانی، می دهد. نه تنها عربستان سعودی، بلکه تمام کشورها باید پروتکل الحاقی را اجرا کنند.

رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتی ضمن اشاره به دیدار مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با یوکیو آمانو، نوشته است: وزیر امور خارجه مایک پمپئو با آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در واشنگتن دیدار کرد. وی بر حمایت آمریکا بر کارهای آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای تقویت عدم اشاعه هسته ای و گسترش استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای اعم از نقش حیاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران تاکید کرده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیش بینی تمهیدات لازم برای خروج احتمالی شرکت توتال از قرارداد با ایران

پیش بینی تمهیدات لازم برای خروج احتمالی شرکت توتال از قرارداد با ایران

محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ضمن اشاره به خروج آمریکا از ...