خانه » اخبار جهان » واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟
واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟
واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟

واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟

مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر تداوم فشارهای واشنگتن بر تهران ادعا کرده است که سه کشور دریافت کننده معافیت تحریمی، واردات نفت از ایران را به صفر رساندند.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، برایان هوک رئیس گروه اقدام علیه ایران  در وزارت خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه مدعی شد که سه کشور واردات نفت از ایران را به صفر رسانده اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز هوک طی این نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: سه کشور از هشت کشوری که معافیت از تحریم های مرتبط با واردات نفت ایران را دریافت کرده بودند، در حال حاضر خرید نفت از این کشور را به صفر رسانده اند.

وی بدون نام بردن از این کشورها، ادامه داد: در ماه نوامبر، ما به هشت کشور معافیت از تحریم های نفتی ارائه کردیم تا مانع افزایش قیمت نفت شویم. امروز تایید می کنم که سه کشور از آنها واردات را به صفر رسانده اند. در مجموع ۲۳ کشوری که قبلا از ایران نفت خام می خریدند، اکنون واردات را به صفر رسانده اند.

این مقام آمریکایی همچنین به تداوم فشارهای واشنگتن بر تهران اشاره کرده و مدعی شد: آشکار است که اقدامات ما، در حال محدود کردن گردش مالی ایران می باشد. تحریم های نفتی ما حدود ۱.۵ میلیون بشکه صادرات نفت ایران را از می ۲۰۱۸ کاهش داده است. این کار، دسترسی ایران به درآمد بیش از ۱۰ میلیارد دلار را متوقف کرده است و علاوه بر این باعث از دست رفتن ۳۰ میلیون دلار درآمد روزانه شده است، که همگی به لطف تحریم های نفتی است.

واردات نفت از ایران به صفر رسید

هوک با ادعای اینکه آمریکا در حال جلوگیری از فعالیت های مالی بین‌المللی ایران می باشد، توضیح داد: با کاهش بهای نفت، آمریکا به سرعت در حال به صفر رساندن تمام خرید‌های نفت خام از ایران است. در زمان مناسب تصمیم خواهیم گرفت که معافیت های تحریمی نفت ایران را تمدید کنیم یا نه. شرایط بازار نفت در سال ۲۰۱۹ برای آمریکا جهت تسریع برنامه به صفر رساندن صادرات نفت ایران، بسیار بهتر خواهد بود.

وی ضمن اشاره به همکاری کشورهای اروپایی در اعمال فشارهای بی سابقه علیه ایران، نیز تصریح کرد: متحدان اروپایی ما بعد از اقدام نافرجام بمب گذاری و ترور در پاریس و دانمارک، علیه ایران اقدام کردند.

هوک همچنین با سوء استفاده از اظهارات محمد جواد ظریف که گفته بود ایران از تحریم ها عبور کرده و پیشرفت می کند و نیز سوءاستفاده از رئیس جمهور ایران که گفته بود ایران با شدیدترین بحران اقتصادی در چهل سال اخیر مواجه است، ادعا کرد: وضعیت زندگی (در ایران) تقریبا به شرایط قبل از انقلاب بازگشته است. اکنون گزارش هایی هست که نشان می دهد اقتصاد ایران در رکود به سر می برد.

واردات نفت آسیا از ایران در نوامبر که تحریم های آمریکا به اجرا درآمد، به پایین ترین میزان در پنج سال اخیر رسید. چین و هند به واردات نفت ایران ادامه دادند در حالی که واردات ترکیه در دسامبر کاهش یافته است. خرید هند به ۱.۲۵ میلیون تن در ماه یا معادل ۳۰۰ هزار بشکه در روز محدود شده است و چین برای خرید ۳۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران به مدت ۱۸۰ روز از آمریکا معافیت گرفته بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: تسهیل فروش نفت ایران و ...