خانه » اخبار جهان » دامپینگ لیر ترکیه به علت کاهش دوباره ارزش این ارز در مقابل دلار آمریکا
دامپینگ لیر ترکیه به علت کاهش دوباره ارزش این ارز در مقابل دلار آمریکا
دامپینگ لیر ترکیه به علت کاهش دوباره ارزش این ارز در مقابل دلار آمریکا

دامپینگ لیر ترکیه به علت کاهش دوباره ارزش این ارز در مقابل دلار آمریکا

سرمایه گذاران در بازارهای مالی ترکیه به علت اعمال تحریم های آمریکا علیه این کشور در حال دامپینگ لیر ترکیه می باشند. به گزارش راشاتودی، آمریکا اخیراً به دلیل محاکمه یک کشیش در ترکیه دو وزیر این کشور را تحریم کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، در پی آغاز تحریم های این دو وزیر ترک سرمایه داران در ترکیه در حال دامپینگ لیر ترکیه می باشند.

در آخرین معاملات انجام شده ارزش لیر ترکیه به حدود ۵.۱۱ لیر در برابر دلار رسیده است. دولت ترکیه اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که ۲۰ سال مقیم ترکیه بوده است را به حمایت از گروه تروریستی که در ترکیه در سال ۲۰۱۶ کودتا کرده بود و همچینن جاسوسی متهم کرده و اخیراً وی را پس از دو سال زندان به حبس خانگی درآورده است.

تورم در ترکیه نیز طی ماه گذشته افزایش پیدا کرده و تنها در ماه ژولای ۱۵ درصد اعلام شده است. علی‌رغم اینکه بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره در این کشور را ۱۷.۷۵ درصد ثابت نگه داشت، طیب رجب اردوغان رئیس جمهور تکریه اعلام کرد که این رقم همچنان بالاست که این مسئله نشان دهنده کاهش استقلال بانک مرکزی این کشور در برابر دولت می باشد.

دامپینگ لیر ترکیه آغاز شده است

جاکوپ کریستنس، مدیر تحقیقات بازارهای نوظهور بانک دانسکه نیز اعلام کرد: تشدید تنش ها بین ترکیه و آمریکا به خروج بیشتر سرمایه از ترکیه و تأثیر منفی بر اقتصاد این کشور منجر خواهد شد.

وی پیش بینی کرد اگرچه این مسئله یک خطر مهم برای اقتصاد ترکیه می باشد اما اقتصاد این کشور ضعف های ساختاری دیگری نیز دارد که تأثیرات مناقشات ژئوپلتیک بر آن را تشدید می کند. با وجود کاهش ارزش لیر ترکیه، اقتصاد این کشور رشد بالایی را نشان می دهد.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده است ترکیه در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۴.۲ و ۳.۹ درصد رشد خواهد کرد. جیان ماریا میلسیسرتی، مدیر بخش تحقیقات صندوق بین المللی پول در این باره اظهار کرد: با توجه به شرایط منفی کشورهای در حال توسعه رشد ۴ درصدی اقتصاد ترکیه عملکرد خوبی به شمار می رود.

کاهش ارزش لیر باعث پیدایش نگرانی هایی در بین فعالان بازارهای مالی درباره توازن پرداخت های ترکیه و توانایی این کشور برای مدیریت بدهی های خارجی خود شده است.

لیر ترکیه در سال گذشته بیش از ۳۰ درصد ارزش خود را از دست است. مؤسسه یاتیریم که به عنوان واسطه در معاملات ارزی عمل می کند، در گزارشی اعلام کرده است نوسان قیمت ها احتمالاً تا زمان انتخابات باقی خواهد ماند و انتخاب مسیر درست کار سختی خواهد بود.

کد تخفیف