خانه » اخبار جهان » روپیه هند در مقابل دلار آمریکا بهترین عملکرد را برای خود ثبت کرده است
روپیه هند در مقابل دلار آمریکا بهترین عملکرد را برای خود ثبت کرده است
روپیه هند در مقابل دلار آمریکا بهترین عملکرد را برای خود ثبت کرده است

روپیه هند در مقابل دلار آمریکا بهترین عملکرد را برای خود ثبت کرده است

در طی ۵ هفته گذشته روپیه هند که بدترین عملکرد را در بین ارزهای آسیایی را داشت، توانست بهترین عملکرد این منطقه را به خود اختصاص دهد.

به گزارش رویترز، تنها ۵ هفته طول کشید که ارز هندوستان که بدترین عملکرد آسیایی را برای خود ثبت کرده بود، بهترین عملکرد این منطقه را به خود اختصاص دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، نرخ مبادله روپیه هند با تضعیف دلار و رشد جریان ورودی ارز خارجی، تقویت شد. روپیه هند از اوایل فوریه در نرخ برابری دلاری بیش از ۷۱ معامله می شد ولی این هفته تا نرخ ۶۹.۱ تقویت شده است که قوی ترین نرخ آن از آگوست سال گذشته تا کنون به شمار می رود.

 نرخ برابری روپیه هند با دلار در پایان هفته معاملاتی گذشته، رکورد ۶۸.۵۷ را به ثبت رساند. کارشناسان اظهار می کنند که خوش بینی در مورد شانس بالای نخست وزیر، نارندرا مودی، برای پیروزی در انتخابات و کاهش تنش های اخیر بین هند و پاکستان، دو دلیل اصلی تقویت روپیه می باشند.

روپیه هند در مقابل دلار آمریکا تقویت شد

یکی از کارشناسان نیز معتقد است نرخ برابری روپیه تا پایان ماه جون به ۶۷ می رسد، اظهار کرد تغییر سیاست گذاری مالی بانک های مرکزی جهان به نرخ بهره کمتر، سرمایه گذاران زیادی را به سوی بازارهای در حال ظهور فرستاده است.

تا ۱۸ مارچ سال جاری، سرمایه گذاران خارجی ۳.۳ میلیارد دلار سهام هندی خریداری کرده‌اند که این بیش از نیمی از ۵.۶ میلیارد دلار سرمایه ورودی به هند در این بازه را تشکیل می‌دهد. این باعث شد روپیه هند به بالاترین میزان خود از آگوست تا کنون برسد.

یکی دیگر از دلایل تقویت روپیه، توافق هند و ایران برای پرداخت پول واردات نفت ایران با روپیه هند می باشد. منابع آگاه می‌گویند یوکوبانک هند قرار است جزئیات این مکانیزم پرداخت را ظرف ۱۰ روز آینده اعلام کند.

لازم به ذکر است که در سال گذشته میلادی روپیه هند ۷٫۲ درصد از ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده بود و همچنان یکی از ارزهای آسیایی با بدترین عملکرد به شمار می رفت.

علاوه بر روپیه هند، لیر ترکیه، روبل روسیه و پسو آرژانتین نیز ارزش خود را به شدت در مقابل دلار آمریکا از دست داده اند. از ابتدای سال گذشته تا اواخر سال ارزش این ارز ها بین ۱۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تکذیب برخی خبرها مبنی بر کاهش خرید نفت هند از ایران

تکذیب برخی خبرها مبنی بر کاهش خرید نفت هند از ایران

کومار با تکذیب برخی خبرها مبنی بر اینکه خرید نفت هند از ایران کاهش یافته ...