خانه » بازرگانی » آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال گذشته بر اساس گزارشات
آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال گذشته بر اساس گزارشات
آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال گذشته بر اساس گزارشات

آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال گذشته بر اساس گزارشات

آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در سال ۹۷ نشان دهنده آن است که ایرانی ها طی سال گذشته اجناس چه کشورهایی را بیشتر خریدند.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، در سال ۹۷ به واسطه دلایل مختلفی از جمله تحریم های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام، میزان واردات به کشورمان با مشکلاتی روبرو شده است که این امر موجب شد تا در آمار تجارت خارجی غیرنفتی ایران طی ۱۱ ماه سال ۹۷، تراز تجاری کشورمان نسبت به سال ۹۶، با جهشی قابل توجه مواجه شود و تراز تجاری ایران به عدد مثبت ۱٫۵ میلیارد دلار برسد.

کاهش حدود ۱۱ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران در ۱۱ ماه نخست ۹۷ به نسبت مدت مشابه سال ۹۶ که تراز تجارت خارجی کشور در سطح منفی ۶ میلیارد دلار قرار داشت، به نحوی بود که صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه ۹۶، ۱٫۶ میلیارد دلار کاهش یافته ولی واردات انواع کالاها به کشور در همین مدت حدود ۹ میلیارد دلار کاهش داشت.

آمار واردات کالاهای خارجی به کشور در ۹۷

با بررسی حجم واردات کالاهای خارجی به کشور و لیست کشورهایی که بیشترین واردات را به ایران طی ۱۱ ماه نخست سال گذشته داشتند، می توان برنامه ریزی ها برای واردات کالا به کشور را هدفمندتر کرده و تمرکز بر روی واردات ضروری را افزایش داد.

 در میان کشورهای دنیا، چین با ۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار صادرات به کشورمان رتبه نخست واردات ایران را داشته و با اختلاف زیادی توانسته بیشترین سهم از بازار ایران را در میان کشورهای دیگر دنیا به خود اختصاص دهد.

البته بعد از کشور چین، امارات متحده عربی با ۵٫۹۱۹ میلیارد دلار بزرگترین مبدأ صادراتی به ایران بوده و پس از آن کشور ترکیه با حجم وارداتی در حدود ۲٫۲۶۱ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته است.

همچنین بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، پس از این سه کشور نیز کشورهای هند، آلمان و سوئیس قرار دارند و در لیست ۲۰ مبدأ بزرگ صادراتی به کشورمان در سال ۹۷، بلژیک، مالزی و اسپانیا قرار دارند که به ترتیب ۳۷۳، ۳۷۵ و ۳۸۸ میلیون دلار صادرات به ایران داشته اند.

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا نیز ضمن بیان اینکه کشورش انتقال کشتی های حامل نفت ایران را دنبال می کند، تاکید کرده است: واشنگتن هر شخصی که در دور زدن تحریم ها علیه تهران نقش داشته باشد را مسئول خواهد دانست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تسهیلات ارزی بانک های عامل در سال آتی براساس نرخ نیمایی

تسهیلات ارزی بانک های عامل در سال آتی براساس نرخ نیمایی

مجلس امروز در مصوبه ای مقرر کرد تسهیلات ارزی بانک های عامل در سال آتی ...