خانه » بانک و بیمه » سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها پس از فروش برای تسهیلات خواهد بود
سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها پس از فروش برای تسهیلات خواهد بود
سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها پس از فروش برای تسهیلات خواهد بود

سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها پس از فروش برای تسهیلات خواهد بود

بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار داشت: سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها پس از فروش تبدیل به پول نقد می شود و بانک‌ ها قادر خوهند بود با استفاده از این پول، تسهیلات پرداخت کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، محمود بهمنی ضمن اشاره به تصمیم بانک ها برای فروش اموال مازاد خود از طریق بورس، اطلاع داد: ارزیابی اموال بانک ها و فروش آن از طریق بورس بهترین نوع واگذاری می باشد، اما ایرادی که وجود داشته در بورس،  قیمت ها بالا تعیین می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: بانک ها باید املاک و اموال خود را به صورت توافقی به فروش برسانند، زیرا زمانی که  به یکباره تعدادی ملک و املاک در بازار عرضه می شود قیمت ها کاهش پیدا کرده و با توجه به شرایط بازار خریداران آن کم می شود.

وی درادامه ضمن بیان این مهم که باید در بانک ها انگیزه برای فروش املاک ایجاد شود، افزود: باید به بانک ها اعلام شود که املاک مازاد و دارایی آنها پس از فروش تبدیل به سرمایه خود بانک ها می شود، چرا که بانک ها اظهرا می کنند که اگر قرار بوده این املاک  را فروخته و به خزانه واریز کنند هیچ منفعتی برای آنها ندارد.

ارزش سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها رقم بالایی تخمین زده می شود که میزان و عدد آن مشخص نیست، لذا قیمت هر یک از املاک و دارایی ها باید از طریق بورس مشخص شده و سپس به فروش برسد.

سرمایه ها و املاک و دارایی بانک‌ها

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، همچنین درباره افزایش سرمایه بانک ها از طریق فروش اموال و دارایی، توضیح داد: از آنجا که سرمایه ها و املاک و دارایی بانک ها تبدیل به پول نقد می شود، بانک ها قادر خواهند بود با استفاده از این پول تسهیلات پرداخت کرده و گردش کار پیدا کنند، لذا از این طریق وضعیت بانک ها نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در خصوص میزان و رقم املاک و دارایی بانک ها، بیان کرد: ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود که میزان و عدد آن مشخص نمی باشد، لذا قیمت هر یک از املاک و دارایی ها باید از طریق بورس مشخص شده و سپس به فروش برسد.

هفتم دی ماه سال ۱۳۹۳ نمایندگان مجلس شورای اسلامی همه بانک ها و موسسات اعتباری را موظف کردند تا در مدت سه سال اموال منقول و غیرمنقول مازاد و سهام تحت تملک خود را در بنگاه هایی که فعالیت غیربانکی دارند، واگذار کنند اما بانک ها در اجرای آن تعلل کردند.

با این حال بانک مرکزی در دولت دوازدهم برنامه اصلاح نظام بانکی را در اولویت حوزه اقتصاد کلان قرار داده است که در صدر آن خروج بانک ها از بنگاه داری بوده و براین اساس برنامه زمان بندی سه ساله برای واگذاری این شرکت ها و اموال در نظر گرفت.

تصویب قانون رفع موانع تولید در خرداد ۱۳۹۴ و مواد ۱۶ و ۱۷ آن که به موضوع فروش اموال مازاد اختصاص داشت، بسترهای قانونی این طرح را آماده و ضمانت اجرایی قانونی برای انجام این مهم را برای بانک های فراهم کرد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*