خانه » بازرگانی » صادرات غیرنفتی به ۴۰ میلیارد دلار در ۱۱ ماهه نخست سال جاری رسید
صادرات غیرنفتی به 40 میلیارد دلار در 11 ماهه نخست سال جاری رسید
صادرات غیرنفتی به ۴۰ میلیارد دلار در ۱۱ ماهه نخست سال جاری رسید

صادرات غیرنفتی به ۴۰ میلیارد دلار در ۱۱ ماهه نخست سال جاری رسید

بر اساس گزارشات گمرک صادرات غیرنفتی و واردات کشور از نظر ارزشی و نیز از نظر وزنی در اردیبهشت ماه بالاترین رقم را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران اعلام کرد: براساس آمار ارائه شده از سوی گمرک، در ۱۱ ماهه نخست امسال حدود ۱۰۶ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر شده و در مقابل حدود ۲۹ میلیون تن به ارزش ۳۸.۵ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است.

براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با ۴.۶ میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم ۴.۸ میلیارد دلار گزارش شده است.

ارزش صادرات و واردات ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ترتیب یک درصد و ۲۱.۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

از لحاظ وزنی نیز در ۱۱ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، میزان صادرات و واردات به ترتیب ۶.۴ و ۱۷.۴ درصد کاهش را نشان می دهد.

بررسی روند ماهانه تجارت ایران در ۱۱ ماهه نخست امسال نشان دهنده آن است که صادرات ایران از منظر ارزشی به طور متوسط ماهانه ۲.۳ درصد کاهش یافته است.

همچنین واردات ایران نیز به طور متوسط ماهانه با کاهش حدود ۶ درصدی مواجه شده که البته در این زمینه آمار فروردین ماه لحاظ نشده است. در مدت مورد بررسی، میانگین قیمت صادرات غیرنفتی ۳۷۸ دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات کالا یک هزار و ۳۳۱ دلار در هر تن (۳.۵ برابر صادرات) بوده است.

صادرات غیرنفتی طی سال جاری

براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با ۴.۶ میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم ۴.۸ میلیارد دلار بوده است.

همچنین رقم صادرات غیرنفتی در خردادماه ۳.۹ میلیارد دلار و در ماه های تیر و مرداد نیز ۳.۸ میلیارد دلار گزارش شده است. این رقم برای بهمن ماه نیز ۳.۷ میلیارد دلار می باشد.

واردات کشور اما بعد از اردیبهشت ماه، بالاترین رقم خود را در مهرماه با ۴.۱ میلیارد دلار تجربه کرده و بعد از آن ماه های خرداد و تیر نیز شاهد واردات ۳.۹ میلیارد دلاری بوده اند.

از نظر وزنی نیز بالاترین رقم صادرات ایران مربوط به آذرماه با ۱۱.۷ میلیون تن و بعد از آن ماه های بهمن با ۱۱ میلیون تن و اردیبهشت با ۱۰.۹ میلیون تن بوده اند.

از طرف دیگر بالاترین رقم واردات کشور از نظر وزنی نیز مربوط به اردیبهشت ماه با ۳.۷ میلیون تن و بعد از آن ماه های تیر با ۳.۲ میلیون تن و بهمن با ۲.۹ میلیون تن گزارش شده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز اظهار داشت: امسال به علت نوسانات نرخ ارز، ترافیک و فشار تقاضا را از طرف بخش خصوصی برای ثبت سفارش احساس کردیم و بالغ بر ۷۶ میلیارد دلار تقاضای بی سابقه ثبت سفارش داشتیم که از این میزان حدود ۴۶ میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده است و از این میزان حدود ۲۴ میلیارد دلار توسط بانک تأمین شده و ۱۰ و نیم میلیارد دلار هم از طریق ارز نیمایی صورت گرفته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

قرار گرفتن بازار سکه در شیب تند و در مسیر افزایشی طی هفته گذشته

قرار گرفتن بازار سکه در شیب تند و در مسیر افزایشی طی هفته گذشته

طی هفته اخیر پیرو قرار گرفتن بازار سکه در شیب تند و در مسیر افزایشی، ...