خانه » اخبار جهان » رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد صادرات به عراق خبر داد
رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد صادرات به عراق خبر داد

رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد صادرات به عراق خبر داد

رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در گفت و گوی تیتر امشب اطلاع داد: ایران پارسال و امسال برنامه های ویژه ای را آغاز کرده است، این برنامه ویژه بازار هدف کشورهای همسایه است که ما این برنامه را از صحبت های رهبر انقلاب و اقتصاد مقاومتی الهام گرفتیم.

رضا رحمانی همچنین بیان کرد: در دنیا از معدود کشورهایی هستیم که ۱۵ همسایه داریم که یکی از این کشورها عراق می باشد که یک تاریخ مشترک با یکدیگر داریم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، وی رد ادامه افزود: عراق کشور پر جمعیت و جزو کشورهای عربی است و می تواند حلقه اتصال ما با جهان عرب در ابعاد اقتصادی باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح نمود: در سال ۲۰۱۱ ایران ۱۴ درصد واردات عراق را تامین می کرد و امسال به ۲۹ درصد رسیدیم، در حالی که ترکیه در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۵ درصد صاردات به عراق داشت و امسال به ۲۸ درصد رسیده است

رضا رحمانی از رشد صادرات به عراق اطلاع داد

وی همچنین خاظر نشان کرد: مجموعا ۱۲ میلیارد دلار در سال ۹۷ صادرات ایران به عراق بوده است، که از این مقدار حدود ۸ میلیارد کالاهای غیر نفتی می باشد و باقی صادرات نفت وگاز است.

وزیر صنعت در انتها افزود: در مذاکراتی که با مسئولین عراقی داشتیم، توافق کردیم تا سال ۱۴۰۰ شمسی این مقدار را به ۲۰ میلیارد دلار  برسانیم. یکی دیگر از مسائلی که مسئولین عراقی به آن اصرار داشتند شهرک های صنعتی مشترک بود.

از طرفی بر اساس اظهارات حمید حسینی دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در سال ۲۰۱۷، ­ ترکیه ۶.۵ درصد از کالا‌های صادراتی خود به ارزش ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را به عراق صادر کرد، اما در سال ۲۰۱۸ این کشور با صادرات ۴.۵ درصد از کالا‌های صادراتی خود به عراق، توانست ۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر کند.

همچنین بر این اساس صادرات محصولات فلزی ایرانی به عراق در سال ۲۰۱۸ افزایش دو برابری داشته است به طوری که ما در کل سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵۰ میلیون دلار محصولات فلزی به عراق صادر کردیم، اما توانستیم در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به این میزان صادرات برسیم.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رشد 5.68 درصدی صادرات ایران به ترکیه و کاهش 8.37 درصدی واردات ایران

رشد ۵٫۶۸ درصدی صادرات ایران به ترکیه و کاهش ۸٫۳۷ درصدی واردات ایران

صادرات ایران به ترکیه در یازده ماهۀ ابتدای سال ۲۰۱۷ افزایش ۵٫۶۸ را تجربه کرده ...