خانه » بازرگانی » قیمت مرغ برای توزیع در میادین میوه و تره‌بار اعلام شد
قیمت مرغ برای توزیع در میادین میوه و تره‌بار اعلام شد
قیمت مرغ برای توزیع در میادین میوه و تره‌بار اعلام شد

قیمت مرغ برای توزیع در میادین میوه و تره‌بار اعلام شد

قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار با تشریح دلایل اختلاف قیمت مرغ در بازار با قیمت مصوب، ضمن اشاره به افزایش قیمت مرغ تا مرز ۱۷هزار تومان در برخی سوپرگوشت های تهران، از توزیع ۱۰هزار تن مرغ با قیمت مصوب ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی در میادین میوه و تره‌بار اطلاع داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، عباس قبادی در تشریح علل تفاوت قیمتی مرغ موجود در بازار با قیمت مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی آن پاسخ داد: در جریان نرخ گذاری مرغ، تشکل مربوطه و جهاد کشاورزی پیشنهادات خود را به سازمان حمایت از مصرف کننده ارائه کرده و پس از بحث و بررسی نرخ تمام شده تولید و فرایند تولید تا توزیع، قیمت آن تصویب می شود.

وی در ادامه بیان کرد: پس از تصویب نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای هرکیلوگرم مرغ گرم، متأسفانه به مشکلاتی برخوردیم و گرچه قیمت مصوب، نرخی کارشناسی شده بود، ولی به علت برخی مشکلات که در نقل و انتقالات مالی و بانکی برای واردات چند کشتی حامل نهاده ها وجود داشت، نوساناتی در میزان نهاده های موجود در کشور به وجود آمد.

دبیر ستاد تنظیم بازار در ادامه ضمن تأکید بر اینکه ما در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان کشورمان هستیم، در پاسخ به این پرسش که بر اساس آمار گمرک که مدعی واردات نهاده ها به‌میزان ۱٫۵ میلیارد دلار طی ۱۰ماهه ابتدایی امسال است، چطور این نوسانات به‌وجود آمده است، گفت: باید به یک نکته توجه کرد و آن نحوه تولید مرغ و جوجه ریزی و ارتباط مستقیم آن با نهاده ها می باشد؛ وقتی یک مرغدار، جوجه ریزی می‌کند، باید غذای جوجه‌ها آماده و مهیا باشد؛ به‌هرحال جوجه، یک موجود زنده است و باید نهاده ها برای مرغدار و تولیدکننده فراهم باشد.

قیمت مرغ برای توزیع در کشور

قبادی همچنین ضمن اشاره به برخی مشکلات در نقل و انتقالات بانکی برای تأمین نهاده های دامی نیز تصریح کرد: این مشکلات، امسال در ۲ نوبت ذخایر نهاده های خود را در بازار ریختیم ولی همین نوسانات در جوجه ریزی باعت شد تا در مقاطعی به مشکلات برخورد کنیم.

وی نقل و انتقالات مالی و بانکی را یکی از مهمترین دلایل مشکلات در توزیع اقلام اساسی از جمله گوشت دانسته و افزود: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار تن گوشت منجمد در گمرک متوقف است و علیرغم همراهی گمرک، ما نمی توانیم این گوشت‌ها را ترخیص کنیم چراکه پول طرف خارجی به حسابش واریز نشده در حالی که برخی‌ها انتقاد می‌کنند چرا این گوشت ترخیص نمی‌شود.

قبادی ضمن بیان اینکه مسئولان جهاد کشاورزی باید درباره این ماجرا اظهار نظر کنند و او تنها به‌عنوان دبیر ستاد تنظیم بازار، به برخی مشکلاتی که آن‌ها در جلسات ذکر می‌کنند، اشاره می‌کند، بیان کرد: در جلسه امروز تکلیف شد تا ۱۰ هزار تن مرغ و ۱۰ هزار تن گوشت به‌صورت گسترده در میادین میوه و تره‌بار توزیع شود.

به‌گفته وی، در توزیع مذکور، هیچ‌گونه محدودیتی برای خریداران وجود ندارد و اصلاً بحث ارائه کارت ملی به‌ازای خرید مرغ مطرح نیست. همچنین در این توزیع مرغ منجمد با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس مشاهدات میدانی در روز‌های اخیر، قیمت گوشت مرغ به سبب نوسان قیمت گوشت قرمز، ازدیاد تقاضا، کاهش ۳۰ درصدی جوجه ریزی، کمبود عرضه و نوسان نرخ نهاده های دامی با روند افزایشی در بازار روبه رو شده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*