خانه » اخبار جهان » تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها
تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها
تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته کشورمان بخشی از تعهدات اروپایی ها در برجام می باشد برای همین آمریکایی ها با طرح موضوع به صفر رساندن فروش نفت ایران درصدد جلوگیری از تحقق این تعهد هستند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، سیدحسین نقوی‌حسینی ضمن اشاره به تلاش های مجدد مقامات آمریکایی برای کاهش و به صفر رساندن فروش نفت، بیان کرد: آمریکایی ها طی دو سال اخیر خیلی تلاش کردند که علیه جمهوری اسلامی ایران تحریم های منسجمی را ایجاد نمایند و بر این اساس کشورهای مختلفی را برای همکاری نکردن با کشورمان با خود همراه کنند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در این بین حتی به دریوزگی نیز افتادند و اقدام به سفرهای منطقه ای کردند و دیدارهای زیادی را با مدیران نفتی و مالی شرکت های مختلف منطقه برگزار کردند تا موج ایران هراسی را دامن بزنند و تحریم منسجمی را ایجاد نمایند.

نقوی‌حسینی در ادامه بیان کرد: این در حالی است که کشورمان به دلیل داشتن تعاملات بین المللی، دیپلماسی فعال و ظرفیت های داخلی توانست توطئه آمریکایی ها را با شکست روبرو کند؛ البته آمریکایی ها دست از لجاجت برنداشته و تلاش هایشان را بیشتر می کنند تا بتوانند به اهدافشان برسند.

تسهیل فروش نفت ایران توسط اروپایی‌ها

وی همچنین تصریح کرد: ایران امروزه توانسته در منطقه و خارج از منطقه با کشورهای مختلفی همکاری داشته باشد که سفر رییس جمهور کشورمان به عراق در این راستا می باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین توضیح داد: در این بین اگر چه اروپایی ها هنوز همکاری کاملی با ایران نداشته و کانال های مالی مستقل برای تعاملات مالی به نتیجه مطلوب نرسیده اما آمریکایی ها از این موضوع نگران هستند. در واقع باید یادآور شد تسهیل فروش نفت ایران و محصولات پتروشیمی و وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها در برجام است که زمینه عصبانیت آمریکایی ها را فراهم کرده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس باید اذعان کرد سیاست تلاش برای کاهش و به صفر رساندن فروش نفت ایران، دسیسه ای نقش بر آب شده و راه به جایی نخواهد برد.

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس انرژی سی‌ای‌آرای در اظهاراتی گفته است: ما کاملاً قصد داریم تا صادرات نفت ایران را هر چه سریع‌تر به صفر برسانیم.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه، لایحه بودجه سال آینده بر مبنای صادرات نفت روزانه ۱.۵ میلیون بشکه (به تفکیک ۱ میلیون و ۳۷۴ هزار بشکه در روز نفت خام و ۱۲۶ هزار بشکه در روز میعانات گازی) تنظیم شده است. همچنین ۱۴۲ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی دولت در سال ۹۸ قرار است از محل درآمدهای نفتی تامین شود.

بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند رقم درنظر گرفته شده برای میزان صادرات نفت ایران در لایحه بودجه سال ۹۸ بسیار خوش بینانه بوده و این رقم در سال آینده احتمالا حدود ۱ تا ۱.۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت

صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت

پیش بینی می شود صادرات نفت ایران در ماه نوامبر افزایش یافته و با صدور ...