خانه » سایر » تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی و کسری بودجه از ایرادات بودجه ۹۸
تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی و کسری بودجه از ایرادات بودجه 98
تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی و کسری بودجه از ایرادات بودجه ۹۸

تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی و کسری بودجه از ایرادات بودجه ۹۸

دانش‌جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام دو ایراد به بودجه ۹۸ وارد کرده که یکی مربوط به کسری بودجه و دیگری تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، داود دانش‌جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست آسیب شناسی نظام بودجه ریزی کشور در موسسه مطالعات حقوقی و عمومی دانشگاه تهران، ضمن اشاره به رابطه و پیوند سیاست های کلی نظام با نظام بودجه ریزی کشور، اطلاع داد: ۳۱ بند سیاست های کلی برنامه ششم از مجموع ۸۰ بند مربوط به امور اقتصادی است و مهمترین ابزار تحقق سیاست های کلی انعکاس آن در قوانین موضوعه بوده که انعکاس بیشتری دارد.

دانش‌جعفری به رابطه بودجه با سیاست های کلی نظام طبق بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی اشاره کرد و افزود: درواقع این اختیار برعهده رهبری است که وظیفه نظارت را به مجمع تشخیص واگذار کرده و طبق ماده ۷ مقررات نظارت بر مجمع مصوبات مجلس از نظر انطباق و عدم انطباق با سیاست های کلی مصوب را مجمع بررسی می‌کند و در نهایت اگر در مصوبه مغایرت و یا عدم انطباقی وجود داشت، مجمع از طریق شورای مجمع اعمال نظر می کند.

وی درباره مغایرت های پرتکرار بودجه با سیاست های کلی نظام نیز اعلام کرد: ۱- اضافه برداشت از صندوق توسعه ملی ۲- برداشت از صندوق توسعه برای مصارف بودجه ۳- پرداخت منابع صندوق توسعه ملی به بخش‌های دولتی ۴- توسعه فعالیت‌های اقتصادی دولت برخلاف سیاست‌های کلی اصلی ۴۴، ۵- تضعیف نظام مالی کشور با انتشار گسترده اوراق مالی ۶- رد دیون از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولتی ۷- عدم رعایت اصل صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور.

تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی ایراد اول بودجه ۹۸

دانش‌جعفری به رد دیون از محل واگذاری شرکت ها نیز اشاره کرد و بیان کرد: در سیاست های اصل ۴۴ آمده که دولت می تواند تا ۸۰ درصد سهام شرکت های خود را واگذار کند، اما خیلی از این واگذاری ها رعایت نشده است مثلا یک واگذاری از وزارت صنعت به وزارت رفاه بوده چون وزارت رفاه طلبی داشته و شرکت به آنها واگذار شده و اصل ۴۴ رعایت نشده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به موارد پرتکرار عدم انطباق بودجه سال‌های اخیر با سیاست های کلی نظام پرداخت و یاداور شد: ۱- بند ۹ سیاست‌های کلی برنامه ششم  ۲- بند ۱۸ سیاست‌های کلی برنامه ششم  ۳- بند ۱۸ سیاست‌های کلی برنامه ششم ۴- بند ۳۲ سیاست‌های کلی برنامه ششم ۶- بند ۷۰ سیاست‌های کلی برنامه ششم را شامل می شود.

به گفته وی ۶۴ درصد مصرف انرژی کشور گاز است که دو سوم مصرف انرژی را شامل می‌شود، در حالی که سیاست‌ها بیان می کند باید متنوع سازی صوت گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد ایرادات مجمع به بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: ۱- تشدید کسری بودجه مغایر سیاست های اقتصاد مقاومتی و اصلاح الگوی مصرف شناخته شد که این کسری در لایحه وجود داشت و در مجلس تشدید شد ۲- ایجاد تکالیف بودجه ای صندوق توسعه ملی مغایر سیاست‌ های کلی برنامه ششم است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه 1397

کاهش اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه ۱۳۹۷

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در ...