خانه » اخبار جهان » ایران و عراق برای تداوم روابط‌شان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند
ایران و عراق برای تداوم روابط‌شان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند
ایران و عراق برای تداوم روابط‌شان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند

ایران و عراق برای تداوم روابط‌شان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند

قاسمی سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: ایران و عراق برای حفظ و تداوم روابطشان از هیچ تلاشی دریغ نکرده و از کسی هم اجازه نمی گیرند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و غیرحرفه‌ای برایان هوک نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در خصوص سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق و استقبال گرم دولت و ملت این کشور از وی، اظهار داشت: عصبانیت این مقام آمریکایی تعجبی ندارد، چرا که به نظر می‌رسد این کشور با وجود صرف میلیاردها دلار در خاورمیانه، هنوز نتوانسته جایگاه مطلوبی در بین ملت های منطقه به دست آورد که دلیل این امر قطعا سیاست های تجاوزکارانه، نظامی گری و مداخله گری این کشور می باشد.

بهرام قاسمی در ادامه تصریح کرد:‌ مقامات آمریکایی باید بد اخلاقی و زیاده طلبی بی جای خود که برای سال ها به آن عادت کرده‌اند را کنار گذاشته و متوجه این نکته مهم و کاملا آشکار باشند که دوران دخالت و تعیین تکلیف برای دیگر کشورها، سپری شده است.

ایران و عراق درصدد حفظ روابط

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین افزود: ایران و عراق کشورهایی مستقل می باشند و دولت های آنان برآمده از رای و انتخاب مردم هستند و بدون شک این دو ملت بزرگ، قدرت تشخیص منافع و مصالح خود را به خوبی دارند و نیاز ندارند که کشوری با سابقه سیاه تجاوز، ایجاد جنگ و ویرانی، از هزاران کیلومتر دورتر برای آنها تعیین تکلیف کند.

قاسمی در انتها بیان کرد: ایران و عراق همسایگانی با مرزهای طولانی و دارای تاریخی کهن و دیرینه هستند و ملت های دو کشور دارای اشتراکات و علاقه‌های فرهنگی، دینی، مذهبی و تاریخی ریشه داری می باشند و انتخاب آنها، روابطی بر پایه حسن همجواری و آکنده از مودت و مناسباتی راهبردی است، و قطعا برای حفظ و تداوم این روابط از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد و از کسی نیز اجازه نمی‌گیرند. آنچه امروز در روابط ایران و عراق دیده می شود از پشتوانه ای عمیق  و تجاربی گرانسنگ برخوردار است.

خبرگزاری اسپوتنیک که یک خبرگزاری روسی است در این باره نوشته است: سفر روحانی به عراق با سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به این کشور در ماه دسامبر مقایسه شده است؛ سفری که در جریان آن دونالد ترامپ نیمه‌های شب وارد پایگاه نظامی آمریکا در عراق شد و مورد استقبال هیچ‌یک از مقامات این کشور قرار نگرفت.

همچنین در این گزارش آمده است: روحانی سفر ترامپ به عراق را در تاریکی شب به معنای شکستی برای آمریکا در عراق خواند و از ترامپ پرسید چرا به صورت علنی و در چارچوب سفری رسمی وارد عراق نشده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*