خانه » اخبار جهان » همکاری ایران و روسیه مصمم به کنار گذاشتن دلار در تجارت دوجانبه
همکاری ایران و روسیه مصمم به کنار گذاشتن دلار در تجارت دوجانبه
همکاری ایران و روسیه مصمم به کنار گذاشتن دلار در تجارت دوجانبه

همکاری ایران و روسیه مصمم به کنار گذاشتن دلار در تجارت دوجانبه

سنایی  سفیر ایران در روسیه، اعلام کرد: همکاری ایران و روسیه برای بازگشت ثبات و آرامش الگویی موفق برای همکاری منطقه ای می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، مهدی سنایی  ضمن حضور در  آکادمی علوم روسیه در جمع دانشجویان و اساتید این مرکز  به تحلیل روندهای موجود و ساختار جامعه بین المللی پرداخته و بیان کرد: تلاش های آمریکا در برای حفظ نظام تک قطبی در جهان، مشکلات بین المللی را افزایش داده و منجر به بحران های بسیاری شده است از جنگ بوسنی گرفته تا عراق و افغانستان و لیبی و سوریه!

سنایی  در بخشی از سخنان خود بیان کرد: در نتیجه استانداردهای دوگانه غرب در ۳۰ سال اخیر و اقدام آمریکا به خروج یکجانبه از پیمان‌هایش با سایر کشورها، شرایط خطرناکی پدید آمده است و مشخصاً شاهد تضعیف قوانین بین المللی و نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل هستیم.

سفیر ایران در روسیه همچنین تصریح نمود: در همین راستا باید بر روی همکاری منطقه ای تمرکز نماییم و سازمان‌های منطقه‌ای همچون همکاری شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو می توانند در این رویکرد نقشی سازنده داشته باشند. البته این لزوماً به معنی نفی و عدم توجه به قدرت های فرا منطقه ای نمی باشد.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی روابط ایران و روسیه از اهمیت بسیاری برخوردار است. دو کشور نماینده دو تمدن اوراسیایی و آسیایی بوده و به عنوان دو قدرت، نقشی مهم در پیوند این ظرفیت‌ها دارند. نمونه‌ای از اهمیت این همکاری را در سوریه شاهد هستیم که به تضعیف تروریسم و برقراری صلح در بیشتر مناطق این کشور منجر شد.

همکاری ایران و روسیه بیشتر می شود

سفیر ایران در روسیه ضمن بیان این که ایران و روسیه مصمم هستند تا تجارت دوجانبه با دلار را کنار بگذارند و از ارزهای ملی استفاده کنند، تصریح نمود: البته هنوز به حالت ایده آل نرسیده‌ایم اما در حال تکمیل این رویه می باشیم و اگر سیاست فعلی آمریکا ادامه داشته باشد، کشورهای دیگر هم راهی جز روی آوردن به ارزهای ملی نخواهند داشت.

این دیپلمات ارشد ایرانی توضیح داد: با وجود ساختاری چندقطبی و چند سطحی در روابط بین المللی، حل و فصل مسائل منطقه‌ای دیگر تنها به اراده ابرقدرت‌ها نیست! بسیاری از این مسائل با ایفای نقش قدرت‌های منطقه‌ای و دیگر فرآیندهای غیر دولتی حل می‌شوند و ما اهمیت این منطقه گرایی را در همکاری ایران و روسیه در سوریه دیده‌ایم.

سنایی  در انتها افزود: امیدواریم کشورهای دیگر همچون عربستان سعودی که برای امنیت چشم به کمک خارج از منطقه دارند، به روندهای منطقه‌ای بپیوندند.

در حال حاضر یورو ۳۰ درصد از متغیرهای پولی جهان را در اختیار گرفته است و چین، کره جنوبی، برزیل، هند و روسیه برای کاهش هزینه‌های استفاده از دلار به سمت جایگزینی دلار در مبادلات اقتصادی خود حرکت می‌کنند.

از طرفی برای انعقاد پیمان های پولی دوجانبه باید پایه پولی اصلی برای مبادلات مشخص شود که اکنون استفاده از یورو جایگزین مناسبی برای دلار است.

همچنین ۴۰ میلیارد دلار تراز تجاری چین با ماست بنابراین باید با مشخص شدن نرخ برابری در سبد مشترک به‌سمت انعقاد پیمان‌های دوجانبه حرکت نماییم .

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

شرکت‌های نفتی روسیه در آستانه سفر رئیس‌جمهوری کشور خود به تهران، دور تازه مذاکرات را ...