خانه » سایر » افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده مشخص شد
افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده مشخص شد
افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده مشخص شد

افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده مشخص شد

ماجرای افزایش حقوق کارکنان دولت از آن جایی شروع شد که نمایندگان مجلس روز آخر بررسی پیشنهادات برای اصلاح لایحه بودجه سال ۹۸ تصمیم سخت و جنجالی گرفتند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، نمایندگان مصوب کردند که علاوه بر افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به حقوق ها تا ۱۰ درصد نیز افزوده شود. این مصوبه با واکنش تند نمایندگان دولت روبرو شد تا جایی که دقایقی بعد از تصویب این مصوبه در صحن علنی مجلس، رئیس سازمان برنامه و بودجه به رئیس مجلس نامه نوشته و از عدم امکان اجرای این مصوبه اطلاع داد.

طی روز بعد نیز سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مجلس در صحن علنی در تذکری به رئیس مجلس به دفاع از مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت در راستای عدالت و کاهش فاصله حقوق میان مدیران و کارمندان پرداخت و اعلام کرد: نماینده دولت گفته آن را اجرا نخواهد کرد.

این تذکر با واکنش تند رئیس مجلس روبرو شد به نحوی که لاریجانی  بیان کرد هر کسی هر حرفی زد روی آن حساب باز نکنید.

نوبخت نیز در قبال این اظهارات تند و قاطعانه رئیس مجلس موضع خود را تعدیل کرد و خود را تابع قانون دانست و در اظهارنظری دیگر بیان کرد به قانون احترام خواهد گذاشت.

البته  شب گذشته محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری با ارائه مستنداتی در رابطه با افزایش حقوق ها مدعی شد که محاسبات مجلس برای افزایش حقوق درست نمی باشد.

نوبخت اینگونه استدلال کرد که ۵ میلیون تومان حقوق بگیر اعم از شاغل بازنشسته در کشور وجود دارد که با منابع ۱۶۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری متوسط حدود ۳ میلیون و دویست هزار تومان به هر فرد حقوق داده می شود و با طرح دولت مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق، حدود ۶۴۰ هزار تومان افزایش حقوق داشتیم.

افزایش حقوق کارکنان دولت

وی ضمن بیان این مطلب که مجلس مصوب کرد حقوق تمامی افراد حداقل ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند، توضیح داد: اگر مبلغ ۴۰۰ هزار تومان را در ۵ میلیون نفر حقوق بگیر و در دوازده ماه سال ضرب کنیم عدد ۲۴ هزار میلیارد تومان به دست خواهد آمد. از ۳۲ هزار میلیارد تومان اگر مبلغ ۲۴ هزار میلیارد تومان را کسر کنیم مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان اضافه وجود دارد.

نوبخت در ادامه ضمن بیان اینکه از ۳۲ هزار میلیارد تومان در مرحله اول ۲۴ هزار میلیارد تومان را تقسیم می‌کنیم، ادامه داد: در این تقسیم به کسانی که بالای دو میلیون می گیرند و علی القاعده باید بیش از ۴۰۰ هزار تومان می‌گرفتند پول کمتری داده خواهد شد.

همچنین تصمیم گرفته شد که تا ۱۰ درصد به حقوق این افراد اضافه شود البته کل درآمد ما ۳۲ هزار میلیارد تومان می باشد و با توجه به هشت هزار میلیارد تومان باقی مانده نمی‌توانیم ۱۰ درصد به حقوق همه این افراد اضافه کنیم لذا مقرر گردید و به همه افراد تنها حدود ۵ درصد اضافه بر ۴۰۰ هزار تومان حقوق، داده شود.

نوبخت همچنین گفته است: با اجرایی شدن مصوبه مجلس حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت از افزایش بیشتر از ۲۰ درصد برخوردار خواهند شد و حدود چهار میلیون نفر کمتر از این افزایش حقوق خواهند داشت.

وی در باره اقدامات دولت برای بهبود معیشت کارمندان و بازنشستگان نیز توضیح داد: در سال آینده افرادی که زیر ۲ میلیون تومان حقوق دریافت کنند مالیات شان صفر می‌شود و دولت بسته حمایتی را به کارکنانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می گیرند اختصاص خواهد داد. سال آینده ۹ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص خواهد یافت.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ابلاغ بخشنامه افزایش 19.5 درصدی حداقل دستمزد برای سال جاری

ابلاغ بخشنامه افزایش ۱۹٫۵ درصدی حداقل دستمزد برای سال جاری

صبح امروز یعنی یکشنبه ۲۶ فروردین ماه بخشنامه افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل دستمزد و افزایش ...