خانه » اخبار جهان » مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت ۱۲ درصدی را تجربه کرد
مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت 12 درصدی را تجربه کرد

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت ۱۲ درصدی را تجربه کرد

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ با افت ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل میلادی به حدود ۱۸میلیارد یورو رسیده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۸٫۳۹۲ میلیارد یورو اعلام کرده است.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در طی سال گذشته میلادی با پیروی کشورهای اروپایی از سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران با افت ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. در سال ۲۰۱۷ تجارت دو کشور ۵۳ درصد افزایش یافته و به ۲۰٫۹۵۲ میلیارد یورو رسیده بود.

همچنین بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران و واردات از ایران طی سال ۲۰۱۸ با کاهش مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افت کرد

واردات اتحادیه اروپا از ایران در سال ۲۰۱۸ با افت ۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۹٫۴۷۲ میلیارد یورو رسیده است و این در حالی است که کشورهای اروپایی در سال پیش از آن ۱۰٫۱۲۴ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بودند.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران نیز در سال ۲۰۱۸ نیز ۱۷ درصد کاهش یافته و به ۸٫۹۲ میلیارد یورو رسیده است. کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰٫۸۲۸ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بودند. تراز تجاری دو طرف در سال ۲۰۱۸ به میزان ۵۵۲ میلیون یورو به نفع ایران بوده است.

کمیسیون اروپا در اواخر مرداد ماه سال جاری اعلام کرده بود: مبادلات تجاری اتحادیه اروپا با ایران در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸، رشد ۸ درصدی داشته است.

در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به اتحادیه اروپا با رشد ۲۳ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به شش میلیارد و ۱۱۰ میلیون یورو رسیده بود.

بر اساس این گزارش کمیسیون اروپا، واردات از اتحادیه اروپا به ایران در نیمه نخست ۲۰۱۸ کاهش یافته اما صادرات ایران به این اتحادیه دراین دوره افزایش قابل توجهی داشته است و اسپانیا، فرانسه، یونان و ایتالیا بزرگترین واردکنندگان کالا از ایران در نیمه نخست ۲۰۱۸ بودند.

همچنین بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نیمه نخست ۲۰۱۸ افت ۷ درصدی داشته و به ۴/۵۷ میلیارد یورو رسیده بود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش ارزش یورو در مقابل دلار با حل شدن مشکلات دولت آلمان

افزایش ارزش یورو در مقابل دلار با حل شدن مشکلات دولت آلمان

در معاملات امروز بورس های جهان دلار نتوانست در بارابر سایر رقیبان ارزی خود پیش ...